Ubezpieczenie na życie w kontekście kredytu hipotecznego

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu jest związane z wieloma kosztami dodatkowymi, nic więc dziwnego, że staramy się te koszty maksymalnie obniżyć i szukamy potencjalnych oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe. Jednym z takich obszarów, w których możliwe są pewne cięcia kosztów, jest obowiązkowe ubezpieczenie na życie, które należy wykupić, aby w ogóle mieć możliwość sfinalizowania umowy o kredyt hipoteczny. Ubezpieczenie to jest jednak traktowane przez znakomitą większość kredytobiorców jako zupełnie niepotrzebne – czy jednak słusznie?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak: statystyki podawane czasem przez banki oraz rozmaite instytucje zajmujące się doradztwem finansowym pokazują, że przeciętny kredyt hipoteczny zaciągnięty na 30 lat spłaca się w całości po upływie około 15-17 lat. Oznacza to, że statystyczny kredytobiorca będzie w momencie całkowitej spłaty zdrowy i jak najbardziej zdolny do pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli oraz na fakt, że może się zdarzyć, że kredytobiorca umrze w wyniku jakiegoś zdarzenia losowego (na przykład wypadku lub klęski żywiołowej). Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, kredyt zostanie spłacony przez ubezpieczyciela i rodzina kredytobiorcy nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów związanych ze spłatą zaciągniętego zobowiązania – to główny powód, dla którego banki wymagają zawarcia takiej umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie na życie ze zwrotem składek to dobry wybór (źródło: sxc.hu)

Ubezpieczenie na życie ze zwrotem składek to dobry wybór (źródło: sxc.hu)

Bardzo często jednakże kredyty są spłacane w całości, a kredytobiorca dożywa końca spłat – w takiej sytuacji rzecz jasna poniesione na ubezpieczenie nakłady są stracone. Dlatego właśnie podejmując decyzję o zakupie mieszkania albo domu na kredyt, należy także dobrze zastanowić się, gdzie się ubezpieczyć na życie, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele oferują dla kredytobiorców bardzo ciekawe warunki ubezpieczeń.

Na przykład ING Życie oferuje ubezpieczenie ze zwrotem składek, czyli produkt gwarantujący zwrot całości wpłaconych składek jeśli ubezpieczonemu przez cały czas trwania umowy nic się nie przytrafi. Co ciekawe (i warte do wzięcia pod szczególną rozwagę) środki pochodzące ze zwrotu składek nie podlegają ani podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, ani tak zwanemu „podatkowi Belki” (czyli podatkowi od dochodów kapitałowych). Jeśli więc mamy w planach zaciągnięcie kredytu na mieszkanie, to koniecznie dobierzmy do niego ubezpieczenie ze zwrotem składek, a będziemy mieć realną szansę na całkowity zwrot kosztów ubezpieczenia na życie.

Leave a reply