Ubezpieczenie kosztów leczenia to istotna sprawa

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza zmieniło się w Polsce bardzo wiele rzeczy i choć trudno ocenić, która z nich jest najważniejsza, to z pewnością bardzo wysoko w rankingu będzie się plasować możliwość swobodnego przemieszczania się nie tylko w obrębie własnej ojczyzny, ale także i jeśli chodzi o podróże zagraniczne. To właśnie dlatego niezwykle chętnie wyjeżdżamy na wakacje w obce, nierzadko bardzo egzotyczne kraje, warto jednak pamiętać, że najwyższa pora zmienić także i nasze przyzwyczajenia w zakresie ubezpieczeń turystycznych.

Warto się dobrze ubezpieczyć na wyjazd zagraniczny (źródło grafiki: Pinterest)

Warto się dobrze ubezpieczyć na wyjazd zagraniczny (źródło grafiki: Pinterest)

Rzeczą dosyć oczywistą jest, że podczas pobytu za granicą chcielibyśmy się czuć bezpiecznie, toteż znakomita większość z nas decyduje się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Niestety, mało kto decyduje się od razu na pakiet inny niż minimalny, co jest niemałym błędem i może nas narazić na całkowicie niepotrzebny stres i straty finansowe, których można było łatwo uniknąć.

Chodzi o to, że obecnie na naszym rynku minimalna suma, na którą możemy ubezpieczyć koszty leczenia, to 40 tysięcy złotych (ewentualnie 10 tysięcy euro). Wydaje się, że to dość dużo, prawda jednak jest taka, że jeśli przytrafi się nam konieczność skorzystania z leczenia poza krajem, to kwota ta bywa zdecydowanie niewystarczająca. Statystyki prowadzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe pokazują, że każdego roku przypadków przekroczenia graniczy 40 tysięcy złotych jest całkiem sporo – tak więc oszczędność w tym wypadku nie popłaca.

Podstawowym argumentem przemawiającym za najniższym wymiarem ubezpieczenia kosztów leczenia jest wysokość składki – tu jednak warto pamiętać, że w znakomitej większości towarzystw ubezpieczeniowych podniesienie limitu do na przykład 80 tysięcy złotych kosztuje mniej niż połowę stawki bazowej. Przy założeniu, że za limit 40 tysięcy płacimy około 20 złotych, to za limit 80 tysięcy zapłacimy około 30 złotych, a za limit 120 tysięcy niecałe 40 złotych. Wyraźnie więc widać, że koszty rosną znacznie wolniej niż kwota ubezpieczenia, co oznacza, że za relatywnie niewielką kwotę będziemy się czuć znacznie spokojniej w sytuacji, kiedy przyjdzie nam skorzystać z usług medycznych za granicą.

Leave a reply