Ubezpieczenia zwierząt domowych – jak działają?

Zabezpieczenie zwierząt domowych od szkody to nowość na polskim rynku, jednak zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – miłośników czworonogów nie brakuje, a perspektywa krzywdy wyrządzonej zwierzęciu jest dla nich wystarczającym powodem by poszukać takiego rozwiązania. W niektórych krajach wykupienie takiej polisy jest obowiązkowe, w Polsce to nadal tylko opcja dodatkowa. Jak dokładniej ono działa i w jaki sposób możemy zabezpieczyć swoich pupili?

żywienie kotów

Bezpieczeństwo zwierząt.
Źródło: Wikipedia.org

Firmy ubezpieczeniowe nie miały podstaw do oferowania do roku 2012, dopiero wówczas możemy mówić o pierwszych produktach skonstruowanych z myślą o zwierzętach. Na początku były one dość podstawowe i obejmowały śmierć i szkodę dla zwierzęcia. Z czasem zaczęto rozróżniać je na choroby oraz leczenie, obejmujące także operacje na kocie czy psie. Obecnie pełne pakiety obejmują nie tylko wymienione zabezpieczenia, ale także ubezpieczenie „cywilne” od szkód spowodowanych przez samo zwierzę, co szczególnie docenią posiadacze zwierząt w miastach. Pamiętajmy, że za wszelkie zniszczenia odpowiada właściciel, bez ubezpieczenia może być to dość spory wydatek.

Osobną sprawą są ubezpieczenia trzody chlewnej i bydło, jako element zabezpieczeń dla rolników nie rządzą się tymi samymi prawami. Jednak do indywidualnych zabezpieczeń dla zwierząt domowych przeszły w tym wypadku wymogi zakładania czworonogom chipów, które pomagają w lokalizacji. Pamiętajmy też, że wszelkie szkody wywołane z naszej winy, na przykład jeśli nie będziemy podawać odpowiedniej karmy dla kota, odpowiadamy we własnym zakresie i nie możemy liczyć tutaj na pomoc ubezpieczyciela. Mimo tego warto zainteresować się ubezpieczeniami dla zwierząt, zwłaszcza, że nie są zbyt drogie, a z czasem mogą stać się obowiązkowe.

Leave a reply