Ubezpieczenia zwierząt domowych – co warto wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu próba ubezpieczenia swego domowego pupilka była w Polsce z góry skazana na porażkę, ponieważ żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie oferowało tego rodzaju polis. Sytuacja ta była o tyle kuriozalna, że w krajach zachodnich takie ubezpieczenia cieszą się ogromną popularnością, a z rozmaitych sondaży wynika wprost, że aby uratować życie ukochanego zwierzaka jesteśmy w stanie wyłożyć naprawdę niemałe pieniądze. Na szczęście około roku 2012 nastąpiła poprawa w tej kwestii i pojawili się ubezpieczyciele oferujący pakiety dla domowych zwierząt.

W przypadku domowych milusińskich sprawa jest o tyle istotna, że często koszty leczenia takiego czworonożnego pacjenta są wyższe niż leczenie człowieka – wynika to między innymi z faktu, że specjalistycznych klinik zwierzęcych jest znacznie mniej niż tych dla ludzi, jak również i z tego, że leki dla zwierząt potrafią być naprawdę drogie.

kociak przytulony do maskotki

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce (źródło grafiki: Pinterest)

Z tego właśnie powodu największą popularnością cieszą się ubezpieczenia kosztów leczenia naszych czworonogów oraz polisy obejmujące nieszczęśliwe wypadki. Ten drugi przypadek dotyczy zwłaszcza kotów – to zwierzęta na tyle wszędobylskie i niezależne, że często przytrafiają się im rozmaite wypadki, zwłaszcza jeśli żyją w domach usytuowanych przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych.

Nie znaczy to jednak, że nie warto ubezpieczyć naszego kota kompleksowo, bowiem nawet jeśli karmimy go najlepszymi karmami i zapewniamy wszelkie możliwe wygody, to nie mamy żadnej gwarancji, że futrzasty ulubieniec rodziny nie zachoruje – zwłaszcza, jeśli jest wykastrowany. W takim przypadku, jeśli chcemy cieszyć się obecnością zwierzęcia jak najdłużej, wykupmy ubezpieczenie, bo w dłuższej perspektywie problemy związane z układem moczowym i pokarmowym są niemal pewne (kastracja zaburza gospodarkę hormonalną kota).

Ponieważ polisy oferowane przez różnych ubezpieczycieli nie są identyczne, zawsze warto poszukać takiej, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom, a ponieważ nie są to ubezpieczenia drogie, nie spowodują wielkiego wyłomu w domowym budżecie – czego nie można powiedzieć o kosztach leczenia czy rehabilitacji czworonożnego ulubieńca…

Leave a reply