Ubezpieczenia flotowe nie tylko dla gigantów

W powszechnej świadomości ubezpieczenia flotowe funkcjonują jako produkt dostępny wyłącznie dla naprawdę dużych przedsiębiorstw, posiadających wiele aut. Tymczasem jednak okazuje się, że obecnie coraz większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw potrzebom klientów oraz dynamicznie zmieniającego się rynku. Oferują ubezpieczenie flotowe także podmiotom znacznie mniejszym. I choć nadal jeden samochód osobowy w firmie to zbyt mało, aby z takiej oferty skorzystać, to jeśli dana firma posiada ich już więcej niż pięć, może się ubiegać o flotowy wariant ubezpieczenia.

flota samochodów marki Skoda

Firma posiadająca ponad 5 samochodów może się już bez problemów ubiegać o ubezpieczenie flotowe (źródło grafiki: skoda-flota.pl)

Korzyści z takiego rozwiązania są spore, bo dla mniejszych przedsiębiorstw konieczność ubezpieczania każdego samochodu oddzielnie skutkowała do tej pory zawężonym pakietem. Firmy wykupowały jedynie minimalny i absolutnie niezbędny zakres ochrony, aby maksymalnie zredukować koszty. W przypadku ubezpieczeń flotowych w pakiecie znajduje się rzecz jasna obowiązkowe OC, ale wariantów rozszerzenia jest już całkiem niemało. Flotowe auto na firmę może więc mieć wykupione dodatkowo AC, pakiet assistance lub ubezpieczenie NNW, a łączne koszty zależne są jedynie od współczynnika szkodowości. Mówiąc prościej od tego, jak wiele aut z danej floty uczestniczyło w wypadkach i z jaką częstotliwością – im więcej, tym droższe składki.

Na kształt i wpływ kosztów ma także fakt, czy dana flota składa się z samochodów leasingowanych, czy może auta zostały kupione. I choć leasing dla firm ( http://www.skoda-flota.pl/ ) jest obecnie coraz popularniejsza opcją, to w przypadku ubezpieczeń flotowych zdecydowanie lepiej jest, gdy auta nie są leasingowane. Ubezpieczyciel zakłada bowiem z góry, że o własne samochody firma będzie dbać lepiej, a to z kolei przekłada się w statystykach na potencjalnie niższe koszty dla towarzystwa ubezpieczeniowego. To właśnie z tego powodu składki negocjowane przez przedsiębiorców posiadających nieleasingowane floty są korzystniejsze niż dla leasingowców.

Tu jednak warto wspomnieć o pewnej istotnej kwestii: jeżeli mianowicie auta posiadane przed daną firmę bywają wypożyczane albo na przykład służą jako taksówki, to w najlepszym przypadku ubezpieczenie flotowe będzie wielokrotnie droższe niż normalnie, a w skrajnych przypadkach po prostu nie będzie dla danej firmy dostępne w ogóle. Warto brać ten fakt pod uwagę.

Leave a reply