Ubezpieczamy nowo nabyte mieszkanie

Z uwagi na to, że bardzo wiele mieszkań kupowanych przez młodych ludzi to tak naprawdę nabytki finansowane przez kredyty hipoteczne, większość właścicieli mieszkań wie doskonale, iż zasadniczy zakres wykupionej polisy musi obejmować ochronę od ognia oraz rozmaitych innych zdarzeń losowych (jak np. zalanie, pożar, powódź czy włamanie z kradzieżą). Zwykle pamiętamy również o tym, że ubezpieczyć należy nie tylko elementy stałe, ale również elementy ruchome – wyposażenie AGD, urządzenia elektroniczne, umeblowanie, itd.

kalkulator z czerwonymi klawiszami leżący na stosie dokumentów

Na ubezpieczeniu mieszkania naprawdę nie warto oszczędzać, choć oczywiście zawsze trzeba podchodzić do sprawy z rozsądkiem (źródło grafiki: Pixabay)

Wiele osób na tym etapie kończy jednak ubezpieczanie swojego nowo zakupionego mieszkania, co bywa zazwyczaj błędem, ponieważ naprawdę warto rozważyć wykupienie przynajmniej jednego jeszcze typu ubezpieczenia, a mianowicie polisy OC w życiu prywatnym. Dzięki takiej polisie mamy ochronę odpowiedzialności cywilnej zarówno osoby ubezpieczonej, jak też członków rodziny ubezpieczonego w praktycznie wszystkich typowych sytuacjach, w których możemy stać się przyczyną powstania uszkodzeń w mieszkaniu sąsiadów (np. zalanie mieszkania sąsiada wywołane uszkodzeniem instalacji lub pralki u nas czy przypadkowe wybicie szyby w oknie).

Warto także pamiętać, że na ostateczną wysokość polisy ma wpływ wiele czynników – począwszy od wartości samego mieszkania oraz jego lokalizacji (przykładowo nowe mieszkanie w dobrej dzielnicy w centrum Łodzi (sprawdź) będzie wycenione wyżej niż apartament na mniej atrakcyjnych obrzeżach tego miasta), zakres ubezpieczenia i jego czas (im dłuższa umowa tym niższa składka), aż po liczbę i rodzaj posiadanych zabezpieczeń antywłamaniowych (im więcej zabezpieczeń, tym większa zniżka). Co istotne, zniżki na składkę ubezpieczeniową nie mogą nigdy wynosić więcej niż 60%, a coraz częściej zdarza się, że ubezpieczyciel wymaga posiadania przynajmniej jednego zabezpieczenia (czyli np. drzwi antywłamaniowych wyposażonych w odpowiednie zamki), aby w ogóle zawrzeć umowę ubezpieczeniową.

Przede wszystkim zaś trzeba pamiętać, że oferta ubezpieczycieli zmienia się dosyć dynamicznie, jeśli więc chcemy znaleźć naprawdę atrakcyjną polisę, nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na jednym czy nawet kilku towarzystwach – zawsze warto skorzystać z wyszukiwarki ubezpieczeń albo pośrednictwa jakiegoś renomowanego doradcy ubezpieczeniowego, bo daje to największą szansę na znalezienie naprawdę dobrej i taniej polisy o dopasowanym do naszych potrzeb i oczekiwań zakresie.

Leave a reply