Ubezpieczamy nasz samochód, czyli jak znaleźć tanie OC?

Samochód to niewątpliwie niemała wygoda zwłaszcza dla tych, którzy sporo się przemieszczają, jednak poza oczywistymi zaletami ma też kilka wad, z których chyba największa są generalnie wysokie koszta eksploatacji: paliwo, olej silnikowy, zużywające się podzespoły, nieprzewidziane awarie, rozmaite opłaty… Nic dziwnego, że kierowcy starają się szukać oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe, szkoda natomiast, że niektórzy próbują oszczędzić na wydatkach nie wykupując obowiązkowego ubezpieczenia OC, choć przy odrobinie wysiłku da się znaleźć naprawdę przystępną ofertę. Jak się więc do tego zabrać?

Tanie OC to marzenie każdego kierowcy (źródło grafiki: Pinterest)

Tanie OC to marzenie każdego kierowcy (źródło grafiki: Pinterest)

Po pierwsze, należy zawsze pamiętać o tym, że jeśli jeździmy bezszkodowo, to praktycznie u każdego ubezpieczyciela otrzymamy zniżkę i to niemałą, bo może ona wynosić nawet -60% ceny nominalnej ubezpieczenia. Po drugie, są grupy zawodowe, które mają przypisane pewne konkretne ulgi na OC, jak choćby zawodowi kierowcy (zniżka 10%), nauczyciele (zniżka 5%), rolnicy (rabat 20%), a nawet rodzice dzieci poniżej 15. roku życia (tu rabat wynosi 7%). Po trzecie, jeśli jesteśmy lojalni wobec jednego i tego samego ubezpieczyciela przez wiele lat, to zwykle i za to również otrzymamy upust – choć warto mieć też na uwadze, że często ubezpieczyciele oferują specjalne zniżki dla nowych klientów.

Pamiętać też trzeba, że nie ma jednego, uniwersalnie najtańszego ubezpieczyciela, więc szukanie taniego OC może być czasochłonne – dlatego warto zlecić tę pracę agencji zewnętrznej, która posiada dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli. A różnice w cenach mogą być naprawdę znaczne: praktyka pokazuje, że rozpiętość pomiędzy najniższą a najwyższą dostępną ofertą potrafi wynieść nawet kilkaset złotych za dokładnie identyczny zakres ubezpieczenia!

Ostatnim sposobem na obniżenie ceny OC jest transakcja łączona, czyli zakup obowiązkowego OC wraz z innym produktem ubezpieczeniowym (na przykład autocasco) – dobrze jest pamiętać, że ewentualne zniżki przysługują nie tylko wtedy, gdy kupujemy produkt związany z samochodem, ale także i produkty ubezpieczeniowe dotyczące nas samych (OC w życiu prywatnym) czy naszego domu (dowolna polisa na mieszkanie).

Leave a reply