Ubezpiecz się na ferie zimowe!

Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie ferii zimowych poza krajem, czemu trudno się dziwić, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w tym roku Polsce amatorzy sportów zimowych nie mieli absolutnie żadnych warunków, by uprawiać swoje hobby. Jednakże mało kto wyjeżdżając na tego rodzaju aktywny wypoczynek bierze pod uwagę potencjalne ryzyko, czego konsekwencjami mogą być astronomiczne wręcz kwoty kosztów hospitalizacji czy rekonwalescencji za granicą.

mężczyzna na snowboardzie

Uprawianie sportów zimowych za granicą jest doskonałym powodem, by wykupić odpowiedni pakiet ubezpieczenia turystycznego (źródło grafiki: Pinterest)

Na szczęście coraz większa jest świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą wyrobienie najbardziej podstawowego dokumentu, w jaki powinien być zaopatrzony turysta podróżujący za granicę w obrębie Unii Europejskiej, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że nie jest ona równoznaczna z wykupieniem polisy ubezpieczeniowej i umożliwia jedynie skorzystanie z państwowej opieki zdrowotnej w krajach członkowskich EU. Należy więc traktować ją bardziej jako ostatnią deskę ratunku.

Z tego względu właśnie najlepszym wyjściem jest ubezpieczenie podróżne (czasami spotykane także pod nazwą „ubezpieczenie turystyczne”), na którym naprawdę nie warto oszczędzać, bo potencjalne koszty akcji ratowniczej, transportu do szpitala i specjalistycznego leczenia (szczególnie w niepaństwowych ośrodkach) mogą być liczone nawet w dziesiątkach tysięcy euro! Ubezpieczenie podróżne natomiast to koszt rzędu najwyżej kilkuset złotych na osobę, a przeważnie kwoty oscylują raczej wokół 150-300 złotych.

Dodatkową korzyścią wykupienia takiego indywidualnego ubezpieczenia podróżnego jest również fakt, że bardzo często polisa taka umożliwia pokrycie kosztów związanych z odpowiedzialnością cywilną – zwyczajowo bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają spowodowanie wypadku na stoku z zakresu swej odpowiedzialności. Istnieją jednak pakiety niestandardowe, które zapewniają ochronę ubezpieczonego właśnie w tego rodzaju sytuacjach. Ma to znaczenie o tyle, że nie zapłacimy wtedy za leczenie osoby poszkodowanej z własnej kieszeni. Niektóre towarzystwa oferują też możliwość dokupienia ubezpieczenia bagażu i sprzętu na wypadek kradzieży czy zagubienia przez przewoźnika podczas podróży. Przeważnie opcji dopasowania ubezpieczenia podróżnego do potrzeb konkretnej osoby jest na tyle dużo, że da się stworzyć spersonalizowany pakiet na dany wyjazd – i warto z tej opcji korzystać każdorazowo, gdy zamierzamy wybrać się poza granice kraju.

Leave a reply