Tani i wydajny LPG. Gdzie go szukać?

Dla ponad połowy kierowców najważniejszym elementem wyposażenia auta jest butla LPG. Tanie paliwo jakim jest autogaz to standard przy aktualnych polskich zarobkach i cenach benzyny. Nowe samochody prosto z salonów zachęcają do kupna pełną instalacją LPG oraz możliwościom jakie daje w połączeniu z ekologicznym silnikiem. Wszystko jest na swoim miejscu zarówno niskie spalanie jak i nowoczesność. Żeby można było mówić o oszczędzaniu potrzeba jeszcze dobrego jakościowo gazu, który będzie napędzał nasz silnik. A o taki gaz wcale nie jest łatwo w dobie dużej konkurencji stacji paliw oraz nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą pozyskać klientów oferując podejrzanie atrakcyjne ceny.

stacja LPG AmeriGas

stacja LPG AmeriGas (źródło amerigas.pl)

Najwyższa jakość bez oszukiwania kierowców

O uczciwości stacji paliw oraz dostawców gazu poświadczyć może prawo. Normy takie jak PN-EN589 oraz PN-N_18001:2002 świadczące o badaniach surowca oraz jego bezpieczeństwie musi posiadać każdy dostawca gazu. Przynajmniej tak mówi prawo. Dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń o nielegalności wystarczy sprawdzić czy dane normy widnieją na stronie internetowej lub cysternach dostawcy gazu. Badania prowadzone na tym surowcu powinny być przeprowadzane przez niezależne laboratoria tak by wyniki nie były w żaden sposób zmanipulowane. Firma posiadająca ten normy potwierdza, że wszystkie badania zostały wykonane w niezależnych placówkach badawczych. Podobna sytuacja dotyczy benzyny oraz diesla, które dla pewności muszą być przebadane a ich jakość określona prawnie. Te informacje mówią nam konsumentom, że wlewamy do baku paliwo warte swojej ceny. A jak wiadomo,  kiepskiej jakości paliwo to krótsza żywotność podzespołów napędowych i całego silnika. Postanowiłem zagłębić się w temat i zacząłem szukać dostawców LPG, którzy przestrzegają powyższych norm dbając o najwyższą jakość paliwa. Znalazłem firmę AmeriGas – dostawca gazu, który np. jako jedyny w branży wdrożył zintegrowany system zarządzania jakością, oparty o normę ISO 9001. Także drodzy kierowcy – dbajcie o swoje autka i sprawdzajcie, co do nich wlewacie.

W poszukiwaniu zaufanej stacji paliw

Stacje benzynowe oferujące także gaz LPG kuszą klientów wszystkim tylko nie samym paliwem. Tak przynajmniej jest z miejscami, które nie grzeszą najwyższą jakością benzyny. Czy powinniśmy zwracać uwagę na bogaty asortyment sklepiku dołączonego do stacji czy może baru szybkiej obsługi, w którym można zjeść? A może to ceny i długie kolejki do dystrybutora są magnesem na kolejnych klientów? Żadne z tych rzeczy nie powinno przesądzić o decyzji, gdzie tankujemy. Nawet kolorowe i nowoczesne miejsce nie może równać się ze stacją, na której dostępne jest dobrej jakości paliwo. Podstawową rzeczą są informacje na dystrybutorach o dostawcy paliwa. Jeżeli są tam znane, cenione oraz posiadające wszystkie normy jakości marki możemy być pewni, że ta stacja jest najkorzystniejsza dla naszego auta. Niewątpliwie lokalizacja od domu oraz ceny detaliczne grają niemałą rolę ale gdy przeliczymy sobie jaki koszt napraw nas czeka tankując „chrzczone” paliwo szybko zmienimy zdanie co do nieco droższych olejów bądź gazu.

Leave a reply