Samodzielnie zbudowany pojazd też musi mieć wykupione OC!

Wielu polskich kierowców jest głęboko przekonanych, że pojazdy zbudowane własnoręcznie nie muszą być w żaden sposób ubezpieczone – niestety, jest to przekonanie całkowicie błędne, istnieje bowiem tylko jeden przypadek, w którym pojazd typu SAM (czyli zbudowany z użyciem nadwozia, podwozia albo ramy własnej konstrukcji) może być użytkowany legalnie bez konieczności wykupu OC: jest to sytuacja, gdy poruszamy się takim pojazdem tylko i wyłącznie po swojej posesji. W chwili jednak, gdy wyjedziemy nim poza naszą działkę, wymagane jest OC i to nawet wtedy, gdy pojazd w ogóle nie jest zarejestrowany.

Tego rodzaju pojazdy także muszą mieć wykupioną polisę OC (źródło grafiki: Pinterest)

Tego rodzaju pojazdy także muszą mieć wykupioną polisę OC (źródło grafiki: Pinterest)

Sprawa jest o tyle ważna, że w naszym kraju coraz większą popularność zdobywają quady i motocykle, a ponieważ nie wszystkich stać na zakup markowego pojazdu tego rodzaju, często decydujemy się na budowę SAM-a przy wykorzystaniu posiadanych lub kupionych okazyjnie części zamiennych od innych pojazdów. Pomysł sam w sobie jest rzecz jasna dobry, jednak niefrasobliwość wielu osób, decydujących się na poruszanie się po drogach takimi pojazdami, często doprowadza do kolizji i wypadków.

Podstawowym powodem dla wspomnianego wcześniej wymogu wykupu OC jest w tym kontekście fakt, że biorąc udział w ruchu drogowym możemy być uczestnikiem zdarzenia, w którym poszkodowane zostaną osoby trzecie. Jeśli nasz „domowej roboty” pojazd nie posiada polisy OC, wtedy ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanym z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak UFG z pewnością zwróci się do nas (jako właścicieli, całkowicie niezależnie od tego, czy akurat prowadziliśmy pojazd osobiście, czy „za kółkiem” siedział ktoś inny – wtedy osoba prowadząca pojazd będzie zmuszona partycypować w kosztach) o zwrot wypłaconej sumy, a ponadto dostaniemy karę (oczywiście finansową) za niewykupienie OC.

Warto pamiętać, że kwoty te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, czyli sumą, którą mało kto od ręki dysponuje. Zanim więc zdecydujemy się na poruszanie się po drogach własnoręcznie zbudowanym quadem, motocyklem czy innego rodzaju pojazdem, wykupmy dla niego polisę OC – jest to nie tylko nasz obowiązek, ale także ochrona przed ewentualnymi kosztami w razie uczestnictwa w wypadku.

Leave a reply