Samochodem w przestworza

aeromobil 3.0Henry Ford miał rację mówiąc ponad 70 lat temu, że połączenie samolotu z samochodem nadchodzi.

Konstruktorzy zapowiadanego pojazdu dochodzili do realizacji jego słów małymi kroczkami, co usprawiedliwia wszystkich ówczesnych niedowiarków, którzy traktowali słowa Forda z przymrużeniem oka. Większość z nich miała do tego prawo, bowiem by doczekać się pierwszego AeroMobila potrzebna była nie tylko cierpliwość, lecz przede wszystkim zdrowie. Ziszczenia własnych zapowiedzi nie dotrwał sam deklamator.

Ford marzył zapewne o tym, by móc dotrzeć wszędzie. My dziś na co dzień mamy możliwość realizowania jego snów i to nawet aż nadto. Zmotoryzowani obywatele świata przyzwyczajeni do komfortu najchętniej parkowaliby swoje sprzęty w drzwiach domów handlowych, czy galerii. Niemalże w 100% udaje się to fanom jednośladów, na których zapięci w pasy bezpieczeństwa kierowcy czterech kółek spoglądają z zazdrością, kiedy Ci przesmykają się między nimi, by stanąć w pierwszym rzędzie kolejki do świateł. Ach, te korki. Jak to dobrze byłoby wzbić się ponad nimi. Owo marzenie wkrótce ziszczą twórcy powstałego na Słowacji AeroMobila 3.0. Prototyp posiada silnik Rotax 912 o mocy 100 KM pozwalający na rozwinięcie prędkości 160 km/h podczas jazdy oraz 200 km/h w powietrzu. Spalanie wynosi odpowiednio 8 litrów oraz 15 litrów, tym samym na asfalcie bak paliwa wystarczy nam na 875 km, zaś w przestworzach pokonamy dystans 700 km. Kolejna kluczowa informacja to prędkość niezbędna do oderwania AeroMobila od ziemi, a ta wynosi 130 km/h. Po przeleceniu nad korkami, nasz latający samochód wyląduje przy wymaganej prędkości 60 km/h i zmieści się w każde miejsce parkingowe – po złożeniu skrzydeł jego szerokość wynosi 2,23 m (z rozłożonymi skrzydłami 8,32 m).

 

Rozwój AeroMobila

Obecna wersja AeroMobila, to już czwarty prototyp.
Czy tym razem się uda i słowackie dzieło trafi na rynek…

 

Jeżeli Wasza ciekawość nie została jeszcze zaspokojona, zapraszam na oficjalną stronę AeroMobila 3.0:
http://aeromobil.com/video

oraz do artykułu, w którym znajdziecie sześć modeli latających samochodów, (a jest naprawdę ciekawy, bowiem pierwszy z nich powstał w 1917 roku):

http://www.driving.co.uk/news/forget-back-to-the-futures-delorean-here-are-six-real-flying-cars/

 

Leave a reply