Samochód z kratką – czy i komu się takie rozwiązanie opłaca?

Likwidacja w kwietniu 2014 roku ulg podatkowych dla przedsiębiorców kupujących służbowy samochód z kratką przyniosła ze sobą sporo zmian na rynku – najważniejszą z nich było zniesienie możliwości odliczenia pełnej kwoty VAT przy zakupie, jeśli samochód będzie użytkowany także do celów prywatnych. Bezpośrednią konsekwencją tego stanu rzeczy był w salonach zauważalny spadek sprzedaży aut przeznaczonych do użytku firmowego, wzrósł natomiast odsetek przedsiębiorców preferujących leasing samochodowy jako opcję bardziej opłacalną.

Nie znaczy to jednak, że możliwość odliczenia pełnego VAT zniknęła całkowicie, jest ona jednak obwarowana tak wieloma warunkami, że mało któremu przedsiębiorcy kalkuluje się próba ich spełnienia. Spójrzmy, jak to wygląda w praktyce.

Zasadniczym warunkiem jest użytkowanie takiego auta wyłącznie do celów służbowych, przy czym obowiązuje tu ustawowe ograniczenie wyłączające auta czteromiejscowe posiadające kratkę pomiędzy przedziałem pasażerskim a przestrzenią bagażową. Według obecnie obowiązujących wymogów samochody osobowe mogą być uznane za przeznaczone wyłącznie do celów służbowych, jeśli posiadają tylko dwa miejsca oddzielone kratką od bagażnika, a sama przestrzeń bagażowa została powiększona poprzez usunięcie tylnej kanapy. Ten wymóg dotyczy każdego samochodu, który przed wspomnianą wyżej przeróbką posiadał mniej niż 493 kg ładowności.

brązowa skoda roomster

Tego rodzaju auta od 1 kwietnia 2014 nie muszą już mieć kratki, jeśli nie są użytkowane wyłącznie do celów służbowych (źródło grafiki: Pinterest)

Jeśli flota danego przedsiębiorcy składa się z aut nie spełniających powyższych wymogów, a nadal chce on odliczyć pełny VAT, musi zgłosić ten fakt Urzędowi Skarbowemu oraz prowadzić szczegółową ewidencję użytkowania każdego auta, jak również zawrzeć w wewnętrznych regulaminach firmy zapisy dotyczące sposobów użytkowania samochodu. Ponadto muszą się w regulaminie znaleźć zapisy precyzujące sposoby weryfikacji i egzekwowania użytkowania floty przez pracowników wyłącznie do celów służbowych. W tym kontekście trudno się dziwić, że leasing dla firm stał się tak popularny w ciągu ostatniego roku.

Z tego też względu wiele firm decyduje się na skorzystanie z przewidzianego przez ustawę odliczenia VAT w wysokości zaledwie 50% (na finansowanie oraz koszty eksploatacji), ponieważ w tym przypadku nie ma obowiązku przedstawiania dowodów na właściwe użytkowanie poszczególnych samochodów, można także nie montować kratki w takim aucie. Pewnym minusem w tej sytuacji jest fakt, że przynajmniej do końca czerwca bieżącego roku przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z odliczenia VAT od paliwa kupowanego do takich samochodów. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy i jakie zmiany zostaną do ustawy wprowadzone w najbliższej przyszłości.

Wyraźnie widać więc, że w 2015 roku samochód z kratką staje się coraz większym przeżytkiem choćby z uwagi na zbyt duży nakład pracy związany z udokumentowaniem użytkowania zgodnie z przeznaczeniem i ustawą – dla większości firm jest to niepotrzebne i nieopłacalne zarówno w wymiarze czasowym, jak i finansowym.

Niemniej, marka ŠKODA przekonała do siebie liczne grono Klientów, których wciąż przybywa.Oferowane samochody flotowe  ( z kratką )  gwarantują doskonałą jakość, funkcjonalność oraz przestronność ponadczasowego designu wnętrz. Najważniejsza jednak jest relacja ceny do jakości. Mottem marki ŠKODA –  samochód z kratką marki ŠKODA spełni Twoje oczekiwania!.

Leave a reply