Samochód rodzinny – nowy czy używany?

Najczęściej w naszym kraju kupuje się samochody z drugiej ręki – za takim wyborem przemawiają zazwyczaj względy czysto ekonomiczne, bo używane auta są przecież zdecydowanie tańsze. Problem tkwi jednak w tym, że ogólny stan techniczny i poziom bezpieczeństwa tych pojazdów bardzo często jest skandalicznie niski, co oznacza, że w przypadku poważniejszego wypadku najprawdopodobniej nie będziemy mieli najmniejszych nawet szans na przeżycie. Co ciekawe, sytuacja taka odpowiada zarówno handlarzom, jak i całym rzeszom kupujących, którzy nie biorą pod uwagę tego, że pewnego dnia może dojść do sytuacji, w której chcielibyśmy mieć w samochodzie niewystrzelone poduszki powietrzne czy w pełni sprawny ABS.

czarna skoda octavia kombi

Na zdjęciu Skoda Octavia kombi – jeden z ciekawszych modeli dla osób chcących kupić nowe auto rodzinne (źródło grafiki: Pinterest)

Sprawa jest tym poważniejsza, że również wybierając auto dla rodziny znacznie częściej odwiedzamy komisy samochodowe i handlarzy, co w tym konkretnym przypadku jest pomysłem zdecydowanie kiepskim. Tego rodzaju oszczędności mają niemiły zwyczaj mścić się bardzo szybko, co jednak nie powstrzymuje wielu polskich kierowców przed kupnem samochodów z cofniętymi licznikami i niesprawnymi systemami bezpieczeństwa.

Na szczęście jednak istnieje pewna przeciwwaga w postaci coraz bardziej atrakcyjnych cenowo samochodów produkowanych przez największe marki, dzięki czemu za całkiem sensowne pieniądze da się już kupić fabrycznie nowe auto dla całej familii. Bardzo dobrym przykładem są rodzinne Skody ( sprawdź ), chwalone nie tylko za bezpieczeństwo, ale przede wszystkim za wygodę i więcej niż dobrą relację pomiędzy ceną a jakością.

Według informacji pochodzących z oficjalnych stron internetowych tego producenta największy nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo aktywne aut w postaci rozmaitych systemów mających zapobiegać wypadkom (ABS, ASR, ESP i inne), ale oczywiście i pasywne systemy bezpieczeństwa w rodzaju wzmocnionej konstrukcji nadwozia samochodu mają niebagatelny wpływ na to, że Skody są powszechnie uznawane za jedne z najbezpieczniejszych aut dla rodziny.

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do zakupu jakiegoś używanego auta po to, by pełniło rolę samochodu rodzinnego, to warto się poważnie zastanowić nad znalezieniem środków na kupno auta nowego – przewaga jest nie tylko w zakresie ekonomii zużycia paliwa czy innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, ale przede wszystkim w fakcie, że kupimy pojazd nowy, niewyeksploatowany i gwarantujący wysoki poziom ochrony dla wszystkich pasażerów, a to naprawdę bezcenna rzecz.

Leave a reply