Samochód dla całej rodziny: nowa Škoda Octavia Combi

Wydawać by się mogło, że jeśli chodzi o niedrogie i ekonomiczne auta rodzinne średniej klasy, producenci niczym już kierowców nie zaskoczą – rok 2013 okazał się jednak pod tym względem przełomowy: oto bowiem na rynku pojawiła się Škoda Octavia Combi, czyli kolejna odsłona bardzo dobrze znanego wszystkim sztandarowego samochodu czeskiego producenta. Poprzednia generacja została przyjęta dość dobrze, choć za największy mankament wszyscy zgodnie uznali kiepskie wyposażenie.

Nowa Škoda Octavia Combi (źródło: Škoda Auto)

Nowa Škoda Octavia Combi (źródło: Škoda Auto)

Czesi najwyraźniej wyciągnęli właściwe wnioski i wzięli pod uwagę opinie kierowców, bo w nowej odsłonie Octavii nawet podstawowa wersja jest wyposażona naprawdę bogato: mamy tu bowiem regulowany fotel kierowcy, elektrycznie sterowane szyby z przodu, podgrzewane lusterka (także sterowane elektrycznie), zamek centralny, komputer pokładowy, zestaw poduszek dla kierowcy i pasażera (czołowe i boczne, dodatkowo poduszka kolanowa dla kierowcy), kurtyny powietrzne, ABS, ESP i kilka innych, mniej istotnych drobiazgów. I to wszystko za niecałe 70 tysięcy złotych, czyli naprawdę przystępnie. Oprócz tego nowa Octavia Combi jest nieco dłuższa od swej poprzedniczki (90 mm), ma też o około 11 cm szerszy rozstaw kół, co zdecydowanie poprawia przyczepność auta.

Bagażnik standardowo jest bardzo duży, bo ma 610 litrów pojemności, a po złożeniu tylnych siedzeń można go zwiększyć aż do 1740 litrów. Pewnym mankamentem jest dość słaby silnik wersji podstawowej: 1,2 litra (benzyna) i 85 koni mechanicznych to raczej mało, ale już za niewielką dopłatą można wyposażyć nową Octavię w silnik o mocy 105 koni, który w zupełności wystarcza przeciętnemu kierowcy, a dla prawdziwych maniaków prędkości i przyspieszenia są przewidziane silniki o mocy 150 i 180 koni (w wersji z napędem na cztery koła) oraz 220 koni (Octavia Combi RS). Ta ostatnia jednostka (sześciobiegowa) pozwala przyspieszyć od 0 do 100 km/h w ciągu niecałych 7 sekund, co czyni z Octavii Combi bardzo szybkie auto rodzinne z ogromnym zapasem mocy.

W ogóle liczba dostępnych silników jest ogromna i dotyczy to zarówno jednostek benzynowych, jak i Diesla, przy czym warto zwrócić uwagę na fakt, że nejlepiej pod względem ekonomii prezentują się silniki potężniejsze: dla prównania – Octavia Combi z silnikiem 1,2 litra TSI o mocy 85 KM spala średnio 5,3 litra paliwa na 100 km w cyklu mieszanym, podczas gdy z silnikiem 2,0 litra TDI o mocy 150 KM spalanie wynosi już tylko 4,5 litra paliwa! Opcjonalnego wyposażenia jest także całe mnóstwo i jeśli tylko dysponujemy zapasem pieniędzy, to bezproblemowo zmienimy naszą Octavię w luksusową i bezpieczną limuzynę dla całej rodziny – jeśli ktoś szuka nowego samochodu, to zdecydowanie trzecia generacja Octavii w wersji kombi jest autem godnym uwagi.

Leave a reply