Rowerowy wyjazd – jak się za to zabrać?

Wraz z modą na zdrowszy tryb życia i regularną aktywność wśród przeciętnych osób wydaje się, że wyjazdy rowerowe wyglądają bardziej atrakcyjnie, niż niegdyś. Na pewno nie są niczym nowym, ale dziś informacje na temat szlaków rowerowych znaleźć jest łatwiej, a organizatorzy przestrzeni publicznej w miastach i w naturze w coraz większym stopniu dbają o dostępność dla osób pedałujących na dwóch kółkach. Zapalani rowerzyści wiedzą na pewno niemal wszystko o tym, jakie wymagania stają przed kolarzem podczas letniego wyjazdu, ale gdzie zacząć, gdy dopiero wyciągnęliśmy rower z garażu i mamy plan, by w któryś z nadchodzących weekendów zabrać go na trasę po ciekawym terenie?

Bardzo istotne na pewno jest zadbanie o sam rower. Jeśli kupujemy nowy rower, to oczywiście powinniśmy to mieć z głowy. Lista kryteriów, którymi warto się kierować podczas kupna, to oczywiście inna sprawa, ale kupując nowy jednoślad z porządnego sklepu powinniśmy mieć w każdym razie pewność, że jest w dobrym stanie technicznym. Gdy kupujemy z myślą o konkretnych wyprawach, oczywiście możemy też wybrać odpowiedni typ: rower na asfalt, na ścieżki górskie itp. Co jeśli korzystamy z roweru używanego, który gdzieś już mamy? Na pewno w pierwszej kolejności upewnić się trzeba, że sprawne są hamulce. Ponadto: sprawny układ kierowania i brak luzów we wszystkich układach, niezawodny łańcuch, działanie przerzutek, brak wykrzywień kół, ciśnienie w dętkach – choć rower może się wydawać prostym środkiem transportu, stawia pewne wymagania pod tym względem. Amatorzy powinni raczej konsultować się z warsztatem czy innym specjalistą, zanim wybiorą się w dłuższą drogę.

Spodnie nie są najważniejsze dla przygotowania rowerowej wyprawy, ale się przydają. Źródło: Pixabay.com.

Spodnie nie są najważniejsze dla przygotowania rowerowej wyprawy, ale się przydają. Źródło: Pixabay.com.

Czy dojazdy rowerem do pracy są zdrową alternatywą?

Umówmy się, że jazda rowerem nie zaleczy zapewne wszystkich problemów i nie uczyni nikogo nieśmiertelnym, choć w przypływie wiary w lepszy sposób życia niektórzy zdają się tak uważać. W każdym razie, po raz być może pierwszy widzimy obecnie w co większych polskich miastach ludzi jeżdżących do pracy na rowerze nie tylko dlatego, że to szybsze, tańsze, a dla niektórych nawet ciekawsze, ale także ze względu na zdrowie. Rower to, oczywiście, wysiłek fizyczny – a jeśli czytaliście jakikolwiek poradnik zdrowego trybu życia, to wydaje się niemożliwe, że nie trafiliście na samym początku na informację, że w dzisiejszym świecie regularny wysiłek fizyczny właściwie zawsze jest uważany za najlepsze, co można ze sobą zrobić. Przynajmniej pod względem zdrowia.

przejazd rowerem wdłuż ruchliwej ulicy

W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi – rower bywa nie tylko zdrowszy, ale i szybszy. Źródło: Pixabay.com.

Damka retro marki Achielle

Gdy tylko robi się ciepło i słonecznie, wiele osób przesiada się z auta na rower. Nic dziwnego – rowerem wszędzie dostaniemy się szybko, bez stania w korkach, bez problemów z parkowaniem i bez wydawania sporych sum na wciąż drożejące paliwo. O pozytywnym wpływie jazdy rowerowej na zdrowie i kondycję fizyczną (psychiczną zresztą też – nic nie relaksuje tak, jak spokojna przejażdżka na świeżym powietrzu) nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Rower Achielle Craighton Pure 3

Rower Achielle Craighton Pure 3 (zdjęcie ze sklepu: roweroweklimaty.pl)

Rowerki dla dzieci: laufrad

Laufrad to nazwa rowerka biegowego przeznaczonego dla dzieci w wieku powyżej 1,5 roku. Rowerek balansowy, zwany bezpedałowym ułatwi dziecku przygotowanie do nauki jazdy na zwykłym rowerze. Kupując dziecku laufrad pozwalamy naszemu maluszkowi spożytkować nadmiar energii i rozwinąć jego zdolności motoryczne.

Laufrad może przypominać wyglądem prawdziwy rower:

 

rower dziecięcy Laufrad

 

AMSTERDAM – rowery miejskie z klasą

Sezon wiosenny i letni to jednocześnie doskonały czas na korzystanie z roweru. Przerzućmy się więc z komunikacji miejskiej na bardziej ekologiczny środek transportu  – własny rower. Aby jazda była jeszcze przyjemniejsza, wybierzmy rower nie tylko wygodny i funkcjonalny, ale także ładny, nietuzinkowy i… stylowy! My kobiety uwielbiamy stylowe gadżety, dlaczego więc nie miałybyśmy posiadać stylowego roweru? Macie już swój ukochany model?

kobieta z rowerem typu Amsterdam

 

Nowe stacje Veturilo w Warszawie

System wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo, który został uruchomiony zaledwie 9 miesięcy temu, cieszy się wśród mieszkańców Warszawy tak dużym powodzeniem, że w tym roku ZTM postanowił prawie trzykrotnie zwiększyć liczbę stacji – do ponad 50 stacji działających od sierpnia ubiegłego roku, dołączy około 100 nowych wypożyczalni.

Veturilo Warszawa

Oświetlenie rowerowe firmy Roxim

Mało kto pamięta stare składaki z przednią lampką z żarówką, zasilaną dynamem. W nowoczesnych lampach rowerowych najczęściej stosuje się niepozorne baterie AA lub AAA i małe, energooszczędne diody LED, a mimo tego, jakość oświetlenia, natężenie i kąt padania światła są nieporównywalnie lepsze, niż w tradycyjnych przednich światełkach.