Rowerowy wyjazd – jak się za to zabrać?

Wraz z modą na zdrowszy tryb życia i regularną aktywność wśród przeciętnych osób wydaje się, że wyjazdy rowerowe wyglądają bardziej atrakcyjnie, niż niegdyś. Na pewno nie są niczym nowym, ale dziś informacje na temat szlaków rowerowych znaleźć jest łatwiej, a organizatorzy przestrzeni publicznej w miastach i w naturze w coraz większym stopniu dbają o dostępność dla osób pedałujących na dwóch kółkach. Zapalani rowerzyści wiedzą na pewno niemal wszystko o tym, jakie wymagania stają przed kolarzem podczas letniego wyjazdu, ale gdzie zacząć, gdy dopiero wyciągnęliśmy rower z garażu i mamy plan, by w któryś z nadchodzących weekendów zabrać go na trasę po ciekawym terenie?

Bardzo istotne na pewno jest zadbanie o sam rower. Jeśli kupujemy nowy rower, to oczywiście powinniśmy to mieć z głowy. Lista kryteriów, którymi warto się kierować podczas kupna, to oczywiście inna sprawa, ale kupując nowy jednoślad z porządnego sklepu powinniśmy mieć w każdym razie pewność, że jest w dobrym stanie technicznym. Gdy kupujemy z myślą o konkretnych wyprawach, oczywiście możemy też wybrać odpowiedni typ: rower na asfalt, na ścieżki górskie itp. Co jeśli korzystamy z roweru używanego, który gdzieś już mamy? Na pewno w pierwszej kolejności upewnić się trzeba, że sprawne są hamulce. Ponadto: sprawny układ kierowania i brak luzów we wszystkich układach, niezawodny łańcuch, działanie przerzutek, brak wykrzywień kół, ciśnienie w dętkach – choć rower może się wydawać prostym środkiem transportu, stawia pewne wymagania pod tym względem. Amatorzy powinni raczej konsultować się z warsztatem czy innym specjalistą, zanim wybiorą się w dłuższą drogę.

Spodnie nie są najważniejsze dla przygotowania rowerowej wyprawy, ale się przydają. Źródło: Pixabay.com.

Spodnie nie są najważniejsze dla przygotowania rowerowej wyprawy, ale się przydają. Źródło: Pixabay.com.

Planując wycieczkę rowerową, trzeba oczywiście przemyśleć konkretnie trasę. Istnieją drogi ogólnie przyjemne i takie… dla bardziej zaawansowanych. Daleko można dojechać głównymi drogami, choć oczywiście te o małym ruchu są znacznie przyjaźniejsze rowerzystom. Specjalne ścieżki dla rowerów – zależą w dużej mierze od konkretnego miejsca, w które chcemy się wybrać. W zależności od auta, na wycieczkę może być konieczne zorganizowanie dodatkowego bagażnika rowerowego.

Jadąc na wycieczkę rowerem, bierzemy ze sobą mniej więcej to samo, co na każdą inną o porównywalnej długości. Ale niektóre elementy wyposażenia „specjalnego” również warto wziąć pod uwagę. Koszulki rowerowe bardzo dobrze nadają się do wysiłku. Specjalne spodnie również przy dłuższej wyprawie mogą dać wiele w zakresie wygody i mniejszego zmęczenia. To samo z dłońmi i rękawiczkami. Kask? Jeśli nie znamy trasy ani własnych możliwości, na pewno zapewni co najmniej uczucie bezpieczeństwa, a może więcej.

Leave a reply