Recykling katalizatorów jest ważny!

recykling katalizatorów

Katalizator w Twoim aucie odmówił posłuszeństwa? Cóż, prędzej czy później czeka to każdego właściciela samochodu. Jeżeli jednak obawiasz się wysokich kosztów związanych z wymianą tego elementu na nowy, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Możesz je naprawdę istotnie obniżyć, oddając katalizator do recyklingu. O co właściwie chodzi? Czytaj dalej!

Coraz więcej jest w naszym kraju firm, które prowadzą skup katalizatorów. Popyt na te części (nawet zużyte) wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Nieprzypadkowo zresztą wciąż kwitnie proceder kradzieży tych elementów ze stojących na parkingach samochodów. Tylko czy przeciętny kierowca rzeczywiście może z tego w jakikolwiek sposób skorzystać? Zastanówmy się!

Skup katalizatorów – czy warto?

W momencie wymiany katalizatora, większość z nas chce jak najszybciej zapomnieć o całej operacji. Zestresowani symptomami awarii auta (gorsze osiągi, wysokie spalanie, dziwna praca silnika), z reguły chcemy mieć problem z głowy. Zbytnio się nie zastanawiając, oddajemy auto do serwisu, gdzie mechanicy wymieniają zużyty element na nowy. Bardzo często pada wtedy pytanie – czy serwis ma nam oddać katalizator czy też zachować go dla siebie. Jaką opcję wybrać? Cóż, 95% kierowców zostawia zużytą część mechanikowi.

TO BŁĄD!

Dlaczego?

Pamiętaj, że ten element układu oczyszczania spalin w silniku składa się z metali szlachetnych, skutkiem czego ma niemałą wartość – nawet wtedy, gdy jest zużyty. Oddając katalizator mechanikowi niby pozbywasz się problemu, ale jednocześnie pozbawiasz się możliwości zarobku, która wynikałaby z oddania katalizatora do skupu. A pieniądze mogą być naprawdę niezłe! Dzięki nim możesz pokryć sporą część kosztu zakupu nowej części.

recykling katalizatorów

Rodzaje katalizatorów – ile możesz zarobić?

Co do zasady – katalizatory dzielimy ze względu na materiał z którego zostały wykonane:

  • Ceramiczne
  • Metalowe

Te pierwsze są nieco mniej wytrzymałe, a przy tym wyraźnie tańsze, czy to jako nowe czy to jako używane. Jednak największy wpływ na ceny w skupie katalizatorów ma model auta, z którego pochodzi dana część. Krótko mówiąc – ile aut, tyle cen! Aby jednak przybliżyć Ci nieco temat, podamy kilka przykładowych cen.

Za najpopularniejszy na rynku katalizator pochodzący z jednostek TDI grupy VAG dostaniesz około 130 złotych. Niby niewiele, ale z drugiej strony lepsze to niż nic, prawda? A są katalizatory w przypadku których możesz liczyć na zarobek rzędu 500-850 złotych! Chodzi o elementy z silników Mercedesa oraz grupy PSA.

Recykling katalizatorów – dlaczego taki ważny?

Oddając tę część do skupu nie tylko zarabiasz, ale również działasz z korzyścią dla środowiska. Gdyby zastanowić się, czym są katalizatory, to nagle okazuje się, że są to całkiem spore źródła metali szlachetnych. Firmy, które dokonują recyklingu katalizatorów, wykonują ich późniejsze przetworzenie. Tym sposobem, surowce które już raz trafiły do obiegu mogą zostać ponownie wykorzystane w przyszłości! Oddając katalizator samochodowy do recyklingu przyczyniasz się zatem w pewien sposób do ratowania zasobów metali szlachetnych na Ziemi!

To jeszcze nie wszystko! Oddając tę część do firmy prowadzącej skup katalizatorów możesz mieć pewność, że będzie ona przechowywana w sposób bezpieczny dla środowiska. W wielu warsztatach samochodowych zużyte katalizatory są składowane w taki sposób, że niebezpieczne substancje znajdujące się w ich wnętrzu (jak choćby resztki paliwa czy oleju silnikowego), trafiają bezpośrednio do gruntu. Mechanicy robią to nawet nieświadomie, mając na głowie nieco inne problemy.

Jeżeli jednak zdecydujesz się oddać zużyty katalizator do firmy, która profesjonalnie zajmuje się recyklingiem tego rodzaju części, to nie musisz już obawiać się o jego szkodliwość dla środowiska.

Podsumowując…

Recykling katalizatorów to świetne rozwiązanie nie tylko dla Twojego portfela. To również doskonały sposób na zrobienie czegoś pozytywnego dla otaczającego nas świata. Warto o tym pomyśleć, jeżeli tylko kiedykolwiek dotknie Cię konieczność wymiany tego elementu na nowy.

Leave a reply