Potężna hybryda, czyli nowa odsłona Spydera

Jeszcze nie zdążyły opaść emocje po wprowadzeniu na rynek standardowej wersji Porsche 918 Spyder, a już niemiecki producent zapowiedział, że niedługo wejdzie do sprzedaży także i hybrydowa odmiana tego modelu. Co interesujące i zaskakujące, będzie ona mieć osiągi nie tylko porównywalne ze swym poprzednikiem, ale nawet lepsze!

Porsche 918 Spyder z napędem hybrydowym, czyli pakietem Weissach (źródło: Porsche)

Porsche 918 Spyder z napędem hybrydowym, czyli pakietem Weissach (źródło: Porsche)

Brzmi to dosyć nieprawdopodobnie, ale rzecz jest całkowicie możliwa do zrobienia dzięki sporemu zredukowaniu masy hybrydowego Spydera, co przełożyło się na lepsze przyspieszenie – w liczbach wygląda to następująco: od 0-100 km/h hybryda przyspiesza w 2,6 sekundy (standardowy model – 2,8 sekundy), od 0-200 km/h w 7,2 sekundy (standardowy Spyder – 7,7 sekundy) i od 0-300 km/h w 19,9 sekundy (tu podstawowa wersja wypada najgorzej – 22 sekundy).

Same osiągi jednak to nie wszystko: nowy Spyder będzie też znacznie ekonomiczniejszy, bo średnie spalanie według obliczeń inżynierów firmy Porsche wyniesie ni mniej, ni więcej, tylko rewelacyjne 3 litry/100 km! Dodajmy do tego jeszcze i taki drobny szczegół, że hybrydowy Spyder będzie się rozpędzał od 0-100 km/h na godzinę przy użyciu wyłącznie silników elektrycznych (ma ich dwie sztuki, po jednym na każdą oś samochodu) zaledwie w 6,2 sekundy – wychodzi na to, że na rynku supersamochodów sportowych szykuje się niemały przełom, a pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że firma Porsche zapowiedziała, iż wyprodukuje zaledwie 918 egzemplarzy tego niesamowitego wozu. Jeśli więc kogoś stać na wyłożenie niebagatelnej kwoty 845 tysięcy dolarów amerykańskich (tyle kosztuje najuboższa wersja Spydera), to powinien się spieszyć i zaklepywać miejsce w kolejce, bowiem chętnych na ten samochód podobno nie brakuje…

Leave a reply