Pełne odszkodowanie tylko dla uważnych!

Ubezpieczamy nasze domy i mieszkania mając nadzieję, że nie dojdzie do konieczności ubiegania się o wypłatę odszkodowania, czasem jednak dotyka nas pech i to właśnie nasze „cztery kąty” zostają okradzione. Jednak nawet jeśli regularnie opłacaliśmy wymagane przez ubezpieczyciela składki nie zawsze oznacza to, że uzyskamy odszkodowanie w pełnej należnej kwocie, a czasem nawet, że w ogóle cokolwiek nam zostanie wypłacone. Od czego to zależy i jak się możemy ustrzec ewentualnych rozczarowań?

salon z otwartymi oknami

Wychodząc z domu pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien, nie zostawiajmy tez klucza pod wycieraczką (źródło grafiki: Pinterest)

Przede wszystkim dokładnie przeczytajmy Ogólne Warunki Umowy (przed jej podpisaniem, oczywiście!), a co najważniejsze zapoznajmy się z listą wyłączeń. To właśnie ona definiuje przypadki, w jakich ubezpieczyciel nie wypłaci nam żadnej kwoty. Ponadto należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy uchylonych okien, okienek czy lufcików w mieszkaniu czy domu jeśli z niego wychodzimy. Gdyby w czasie naszej nieobecności doszło do włamania, ubezpieczyciel przeważnie odmówi nam wypłaty ubezpieczenia z uwagi na to, że umożliwiliśmy złodziejowi dostanie się do wnętrza. I nie ma tu znaczenia fakt, że dane okienko czy lufcik są niewielkie lub nawet potencjalnie zbyt małe, by się przez nie przecisnąć. Mamy bowiem obowiązek zapewnić minimalny poziom zabezpieczenia mieszkania lub domu przed włamaniem i kradzieżą.

Druga istotna sprawa to dbałość o odpowiednią ochronę kluczy, i to zarówno oryginalnych, jak zapasowych – zostawianie kluczy w jakimś oczywistym miejscu (w wazonie obok drzwi wejściowych, pod wycieraczką, na górnej framudze, itd.) to tak naprawdę umożliwienie wejścia do naszej nieruchomości osobom trzecim, a co za tym idzie, odmowa wypłaty odszkodowania w przypadku jej splądrowania przez złodzieja.

Pamiętajmy o tych zasadach, a wypłata odszkodowania w przypadku włamania do naszego mieszkania będzie o wiele prostsza!

Leave a reply