Ochrona przed niesprzyjającą pogodą

Pogoda w naszym kraju zwykle jest dosyć przewidywalna i nie grożą nam raczej huragany, tornada czy inne tego rodzaju kataklizmy, tak więc nie jest niczym zaskakującym, że bardzo rzadko interesujemy się tym, by ubezpieczyć nasze domy czy mieszkania właśnie od niesprzyjających warunków pogodowych. Tym bardziej, że przeważnie w standardzie mamy ubezpieczenie przed powodzią, pożarem, gradem, huraganem i uderzeniem pioruna. Okazuje się jednak, że nie zawsze to wystarcza…

Na wypadek klęski żywiołowej warto się zaopatrzyć w dobre ubezpieczenie (źródło grafiki: Pinterest)

Na wypadek klęski żywiołowej warto się zaopatrzyć w dobre ubezpieczenie (źródło grafiki: Pinterest)

Od jakiegoś już czasu powodzie stały się w Polsce czymś normalnym i spodziewamy się, że jeśli tylko deszcz będzie padał przez dłuższy czas, jakiś obszar kraju znajdzie się pod wodą. Czujemy się bezpieczni i chronieni przez nasz pakiet ubezpieczeniowy, jednak warto się mu w wolnej chili dokładnie przyjrzeć, bo – jak mówi znane przysłowie – diabeł tkwi w szczegółach. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku powodzi istotna jest definicja – zazwyczaj będzie to „zalanie terenu wskutek podniesienia się poziomu wody w korytach wód płynących lub stojących”. Warto pamiętać, że dla ubezpieczyciela powódź to nie to samo, co zalanie (to drugie ma miejsce w przypadku np. awarii instalacji wodnej lub jest efektem opadów atmosferycznych), dodajmy też, że nie każdy standardowy pakiet obejmuje oba te zakresy szkód wyrządzonych przez wodę.

Najmniej problemów jest z ubezpieczeniem od gradobicia i wichury, ponieważ tu sprawa jest zwykle dość jasna – jeśli jednak ubezpieczamy samochód, to pamiętajmy, że lepszym wyborem jest AC, dla mieszkania zdecydowanie pakiet ubezpieczeniowy.

Wyładowania atmosferyczne natomiast są o tyle groźne, że w przypadku przepięcia wynikłego z uderzenia pioruna, możemy stracić cały sprzęt elektroniczny i elektryczny w naszym mieszkaniu lub domu – a to przeważnie oznacza stratę dość dużej kwoty pieniędzy. Standardowe pakiety zwykle gwarantują ubezpieczenie w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w dom lub mieszkanie i to tylko pod warunkiem, że to uderzenie pozostawi po sobie ślady (okopcenia, itp.). Zwróćmy więc uwagę, czy nasze ubezpieczenie obejmuje także uderzenia piorunów w pobliżu naszej nieruchomości, a jeśli nie, to poważnie zastanówmy się nad wykupem takiej opcji – pozwoli to zaoszczędzić nerwów podczas burz i pieniędzy w razie ewentualnej szkody.

Leave a reply