Nowoczesne systemy multimedialne – obsługuj samochód jak smartfona

Zastosowanie technologii związanych z interfejsem komputerów osobistych oraz internetu to na pewno jeden z najbardziej ekscytujących obszarów, na których dokonuje się innowacji we współczesnych samochodach – więc ktokolwiek lubi chociażby popatrzeć na to, co można znaleźć w nowych autach, może patrzeć z uwagą na rozwój czegoś, co niegdyś zwano na przykład „radiem”, ale dziś częściej już jest określane jako np. ICE, czyli In-car Entertainment, zapewniając video, audio… i nie tylko. Producenci samochodów zaczęli rywalizować wręcz z twórcami smartfonów i tabletów, zapewniając często dostęp do jak najbardziej dopracowanych interfejsów. W końcu auto to spory wydatek, a odpowiednia wygoda sterowania i dostępne pod ręką funkcje mogą zupełnie odmienić doświadczenie podczas jazdy, nawet jeśli samo poruszanie się pojazdem znacząco się od tego nie zmieni. Większość kierowców lubi puścić przynajmniej czasami, jeśli nie zawsze, radio lub wybraną muzykę, a ponadto niemal każdy docenia dobrą nawigację, która pozwoli mu dojechać najkrótszą trasą, jeśli starczy paliwa, nawet na dowolny adres w Paryżu. Dalsze opcje często nie są uważane za aż tak potrzebne, co jednak nie znaczy, że ci lubiący mieć wszystko w zasięgu palca błądzącego po dotykowym ekranie nie dostają kolejnych opcji.

czerwono czarna stylowa deska rozdzielcza z zintegrowanym ekranem dotykowym

Zintegrowany ekran dotykowy z odpowiednim systemem stał się codziennością na nowych deskach rozdzielczych. Źródło: Pixabay.com.

Przeglądając najnowsze promowane modele coraz częściej można natrafić na ICE opisane jako jedną z głównych atrakcji mających przekonać do zakupu. I tak nowy Ford Fiesta (sprawdź: http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/Fiesta) chwali się nie tylko wyglądem, silnikiem czy bezpieczeństwem, ale i systemem Ford Sync, opartym o znane z komórek Blackberry, dającym do dyspozycji obsługę wielu funkcji, w tym np. klimatyzacji. W tym akurat przypadku najważniejszą ma być obsługa głosowa, która sprawi, że nie tylko wpisać można w nawigacji: „kawiarnia”, „dworzec”, „parking” i od razu otrzymać wskazówki dojazdu do najbliższej lokacji tego typu, ale też komendy te można po prostu wymówić. Podczas jazdy bywa to wygodne, dlatego wielu producentów poszukuje najlepszej metody na prostą i niezawodną obsługę głosem. W przypadku większości ICE klienci jednak najczęściej nadal liczą po prostu na płynną obsługę, choćby palcami: zastosowanie czy to przycisków, czy ekranu dotykowego zawsze oznacza pewne technologiczne wyzwanie, by połączyć jak największe możliwości z wygodą i bezbłędną precyzją. Tak samo jest z samym systemem – udany system ICE to, zdaniem większości, w pierwszej kolejności taki, który działa szybko, płynnie, nie zawiesza się i jest intuicyjny.

Leave a reply