Nowa Fabia – auto zaskakujące, nowoczesne i niedrogie

Osobiście bardzo lubię być zaskakiwany przez producentów znanych i popularnych modeli samochodów – szczególnie wtedy, gdy idą nieco w poprzek obowiązujących w danym momencie trendów. Bardzo dobrym przykładem tego jest nowa Fabia (kliknij), która w momencie premiery bardzo mocno wyróżniała się na tle obłej do granic absurdu konkurencji swymi charakterystycznymi, kanciastymi kształtami i sportową sylwetką. Wyróżnia się zresztą do dziś.

Na tle innych samochodów ze swojego segmentu nowa Fabia to prawdziwy drapieżnik. Nie ma tu łagodnych zaokrągleń, jest za to sporo kątów ostrych, bardzo wysoko poprowadzona linia tornado, a także wyraziście zaznaczone nadkola i grubo ponad setka opcji kolorystycznych do wyboru. To sprawia, że nawet pośród innych Fabii nasza będzie bezproblemowo zauważalna.

niebieska nowa skoda fabia 2016

Tak wygląda nowa Fabia – nieduże, zgrabne auto ze sportowym pazurem (źródło obrazka: skoda-auto.pl)

Jak na tak niewielkie auto jest to wóz dość pojemny – do dyspozycji pasażerów jest bagażnik mający aż 330 litrów pojemności i warto dodać, że w tej klasie to wynik najwyższy. To zresztą nie jest jedyna najwyższa nota nowej Fabii: w testach Euro NCAP otrzymała ona 5 gwiazdek na 5 możliwych, udowadniając, że auto sprzedawane w przystępnej cenie może oferować wysoki poziom bezpieczeństwa, o ile tylko jest odpowiednio zaprojektowane.

Na korzyść tego modelu przemawiają również kwestie czysto ekonomiczne: dostępna gama oszczędnych i ekologicznych silników (moc od 60 do 110 KM) pozwala dobrać jednostkę napędową do własnych potrzeb, a moc generowana przez silnik w zupełności wystarcza do bezpiecznego wykonywania wszelkich manewrów. Z ekonomii jazdy nową Fabią będą szczególnie zadowolone te osoby, które kupiły ją jako samochód typowo miejski – dzięki systemowi start-stop, wydajnej turbosprężarce oraz systemowi odzyskiwania energii hamowania koszty eksploatacji są znacząco niższe niż w przypadku innych aut tej samej klasy. Spalanie na poziomie 4 litrów/100 km nie jest w tym samochodzie niczym szczególnym, a możliwe jest uzyskanie lepszego wyniku.

Krótko rzecz biorąc nowa Fabia to dobre, niedrogie i bezpieczne auto dla wszystkich tych, którzy cenią sobie komfort i ekonomię jazdy w ruchu miejskim, choć oczywiście na krótkie wypady poza miasto nowa odsłona Fabii również się nadaje.

Leave a reply