Najbogatsi kierowcy świata

Najbogatsi_Alonso i HamiltonLider rankingu Forbes’a próbuje zrzucić Sebastiana Vettel’a z najwyższego stopnia podium Formuły 1 już od kilku sezonów, jednak bezskutecznie. Mowa oczywiście o Fernando Alonso, który dla mistrzostwa pewnie bez mrugnięcia okiem poświęciłby najwyższą pensję wśród kierowców.
Zapraszam na ranking TOP5 Najbogatszych kierowców świata 2013.

Każdy sportowiec, podobnie jak znane osoby ze świata rozrywki, znaczną część swoich przychodów generuje poprzez kontrakty reklamowe. Z tego względu w ogólnych rankingach sportowców kierowcy znajdują się niżej, często znacznie niżej niż sportowcy-gwiazdy. Przykładem jest Tiger Woods, którego pensja wynosi obecnie 13,1 mln dolarów, a i tak jest liderem rankingu. Jego budżet pęcznieje dzięki uczestnictwie w różnego rodzaju reklamach, co w 2013 roku wzbogaciło go o 65 mln USD.

Idąc zatem tropem pensji, wytrwały w boju z Vettel’em, Alonso zajmuje nie 19., lecz 7. miejsce w rankingu. Spośród wyprzedzających w dochodach hiszpańskiego kierowcę sportowców więcej zarabiają jedynie piłkarze futbolu amerykańskiego, jeden z bokserów oraz jeden z graczy baseballu.
Uspokoiłam się już, że kierowcy są więcej warci niż golfiarze, zatem możemy wrócić do rankingu kierowców 😉

Oto pięciu najbogatszych kierowców w 2013 roku według rankingu Forbes:   

fot. fernandoalonso.com

fot. fernandoalonso.com

 

1.  Fernando Alonso (F1)
     Zarobki: 30 mln USD
-> pensja: 28 mln
-> kontrakty reklamowe: 2 mln

 

 

 

 

fot. lewishamilton.com

fot. lewishamilton.com

 

2.  Lewis Hamilton (F1)
      Zarobki: 27,5 mln USD
-> pensja: 26 mln
-> kontrakty reklamowe: 1,5 mln

 

 

 

 

Niesamowite jest to jaką kasę zarabiają zawodnicy NASCAR, którzy znani są niemalże jedynie w Ameryce. Pamiętam, jak z decyzji o „jeżdżeniu w kółko” tłumaczył się Travis Pastrana, choć nikt go o nic nie pytał. Kierowcy tego, moim zdaniem najbardziej barwnego sportu samochodowego (tyle jaskrawo oklejonych  aut w jednym miejscu), potrafią zrobić wokół siebie sporo zamieszania 🙂

fot.dalejr.com

fot.dalejr.com

 

3.  Dale Earnhardt Jr. (NASCAR)
      Zarobki: 26 mln USD
-> pensja: 13 mln
-> kontrakty reklamowe: 13 mln

 

 

 

 

fot. jimmiejohnson.com

fot. jimmiejohnson.com

 

4.  Jimmie Johnson (NASCAR)
     Zarobki: 24 mln USD
-> pensja: 17,3 mln
-> kontrakty reklamowe: 6,7 mln

 

 

 

 

Jedyny fanatyk jednośladu w ścisłej piątce. Choć po zdobyciu dziewięciu tytułów mistrza świata, stwierdził, że czas sprawdzić się za kierownicą czterech kółek, szybko wrócił z rajdowych tras na tor. Nie kojarzę drugiego tak pozytywnie zakręconego sportowca (by mieć pewność, że Pastrana jest za Rossim, dodam jeszcze, że „nie łamiącego sobie zbyt często kości” 😉 ). Zresztą dzięki kibicowaniu Rossiemu przez mojego brata, co przerodziło się u niego w wielką miłość do wszelkich sportów motorowych, nauczyłam się, że ktoś wołając mnie na superbajki, niekoniecznie ma na myśli „Motomyszy z Marsa”, czy „Laboratorium Dextera” 😉

fot. valentinorossi.com

fot. valentinorossi.com

 

5.  Valentino Rossi (motocyklista, m.in. MOTO GP)
      Zarobki: 22 mln USD
-> pensja: 12 mln
-> kontrakty reklamowe: 10 mln

 

Leave a reply