Mieszkanie na nowym osiedlu czy w starej kamienicy?

Rynek mieszkaniowy w naszym kraju przeżywa w obecnej chwili swoistą drugą młodość, choć po niedawnej zapaści niewiele osób spodziewało się, że poprawa nastąpi aż tak szybko. Deweloperzy budują więc nowe nieruchomości w dogodnych lokalizacjach, a choć banki obostrzyły już jakiś czas temu warunki przyznawania kredytów, to wciąż znajdują się nabywcy. Tu jednak dochodzimy do kwestii, która przy zakupie własnego „M” potrafi znacząco wpłynąć na to, czy kupimy nowe mieszkanie, czy też raczej będziemy szukać czegoś w zupełnie starym budownictwie.

stara kamienica w berlinie

Stare kamienice, choć piękne, bywają również źródłem potencjalnych kłopotów dla kogoś, kto kupi w nich mieszkanie (źródło grafiki: Pinterest)

Jak wiemy każde mieszkanie, które jest zakupione za pośrednictwem banku (czyli na kredyt) musi być ubezpieczone. I tu właśnie wśród wielu kredytobiorców rodzi się pytanie, co się bardziej opłaca w kontekście samego ubezpieczenia, bo koszty potrafią się diametralnie różnić w zależności od tego, czy kupujemy nowe mieszkanie, czy na przykład nasze przyszłe „cztery kąty” są w starej kamienicy. Trzeba jednak uważać na pewne pułapki, abyśmy skuszeni perspektywą niskiej składki nie zostali w pewnej chwili bez dachu nad głową.

W czym problem? Przeważnie nie tyle nawet w wieku samej kamienicy, ile w jej stanie technicznym – przed zakupem konkretnego mieszkania warto jest zdobyć informacje na temat samej nieruchomości i terenu, na jakim jest usytuowana. Pomoże to o tyle, że na przykład będziemy mieli świadomość mieszkania w rejonie zagrożonym obsunięciami terenu czy narażonym na osiadanie fundamentów z uwagi na sąsiedztwo dużej, ruchliwej ulicy, po której przez większą część dnia poruszają się ciężarówki. Mieszkańcy danej kamienicy zwykle będą prawdziwą skarbnicą informacji pod tym względem.

Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie kamienice są na granicy zawalenia się, jednak taka możliwość w wielu przypadkach realnie istnieje. Dlatego, jeśli nie musimy z jakichś względów zamieszkać w kamienicy, rozważmy na poważnie opcję kupienia nowego mieszkania w jednej z nowopowstających inwestycji (np. osiedle mieszkań w Szczecinie Ku Słońcu: http://www.polnord.pl/inwestycje-w-sprzedazy/szczecin/osiedle-ku-sloncu-etap-ii-bud-4) – niewykluczone, że ubezpieczenie będzie wyższe, jednak w perspektywie lat bardziej na tym skorzystamy: nowy budynek jest znacznie bardziej wytrzymały niż kamienice budowane pięćdziesiąt czy sto lat temu.

Leave a reply