Jak zadbać o to, by nasze auto było bezpieczne?

O tym, że znakomita większość wypadków drogowych wynika z niefrasobliwości albo nawet czystej bezmyślności i niepotrzebnej brawury kierowców, wiemy wszyscy. Prawdą jednak jest także i fakt, że przynajmniej części tragicznych w swych skutkach kolizji dałoby się uniknąć, gdyby stan techniczny aut biorących w nich udział był choćby przyzwoity, a nie opłakany – i mowa tu nie o usterkach, które może wykryć wyłącznie specjalistyczny warsztat samochodowy, ale każdy kierowca, który ma choćby podstawową wiedzę na temat swojego samochodu. Na co więc powinniśmy zawsze zwracać uwagę, przygotowując nasze auto do jazdy?

auto z uszkodzoną przednią częścią maski

Wielu kolizji i wypadków dałoby się uniknąć, odpowiednio dbając o stan techniczny auta (źródło grafiki: Pinterest)

Jedną z ważniejszych części każdego samochodu są opony – jeśli mamy z nimi jakiekolwiek problemy, z pewnością przełoży się to na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rzeczą oczywistą jest, że „łyse” ogumienie należy jak najszybciej wymienić, ale warto także zwrócić uwagę, czy na przykład któraś z opon nie wymaga regularnego dopompowywania, może to bowiem oznaczać uszkodzenie bocznej powierzchni i konieczność wymiany na nową.

Dobrym zwyczajem jest regularne kontrolowanie poziomu oleju silnikowego (raz na dwa tygodnie to rozsądne minimum) oraz wymiana zużytych filtrów w przewidzianym czasie nawet jeśli wizualnie nie wykazują oznak zużycia – w ten sposób przedłużymy żywotność silnika. Jeśli natomiast podczas rutynowej kontroli okaże się, że poziom oleju jest zdecydowanie zbyt niski, a olej był niedawno uzupełniany lub wymieniany, warto odwiedzić mechanika, który skontroluje stan silnika: zwykle bowiem zwiększone zużycie oleju oznacza jego usterkę.

Warto też pamiętać, że stosowanie przez cały rok niezamarzającego płynu chłodzącego jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ płyn ten nie tylko chroni cały układ chłodzący przez zamarznięcie, ale także zabezpiecza ten układ przed wewnętrzną korozją.

W samochodach posiadających układ wspomagania kierownicy, warto go kontrolować – tu wystarczy raz w miesiącu, a także obowiązkowo podczas każdego przeglądu okresowego. Jeśli płynu w układzie jest za mało, należy go uzupełniać wyłącznie takim, jaki jest sugerowany w instrukcji obsługi auta (nie wolno używać zamienników).

Jak więc widać nie są to czynności wymagające szczególnie wielkiego wysiłku z naszej strony, jednak pozwolą nam zaoszczędzić naprawdę niemałe pieniądze (bo o wiele taniej jest zapobiegać awariom niż je naprawiać), a poza tym będziemy mieli pewność, że nasz wóz nie zawiedzie w krytycznej sytuacji.

Leave a reply