Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka w szkole?

Mało co jest tak istotne dla większości osób, jak zdrowie ich dzieci, dlatego też nie jest konieczne tłumaczenie powodów, z których bardzo często na początku roku szkolnego rodzice słyszą o możliwości ubezpieczenia pociechy. Jako że typowy rodzic nie ma okazji porównywać podobnych sytuacji w innych szkołach, zazwyczaj może nie zdawać sobie nawet sprawy, jakie są alternatywy – często słyszy tylko o tym, że może ubezpieczyć swoje dziecko, i oczywiście to robi. Czy faktycznie jest to najlepszy wybór? Niekoniecznie. Pierwsze, co warto zaznaczyć, to że nie bez znaczenia jest fakt, iż to ubezpieczenie jest zawsze dobrowolne – nie ma żadnego powodu, by szkoła wymagała od uczniów określonego ubezpieczenia. Powinno to być wyraźnie zaznaczone, ale czasami dla uproszczenia do rodziców trafia tylko komunikat, żeby zapłacić ubezpieczenie NNW w wysokości X zł, i mniej zainteresowane tematem osoby nie drążą go dalej. Tymczasem ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dziecka to rzecz, której nie tylko można odmówić, ale przede wszystkim można skorzystać z innej opcji niż ta, którą organizuje szkoła jako pojedynczy podmiot. Oczywiście takie uniwersalne ubezpieczenia pozwalają zaoszczędzić czas i zazwyczaj jako ubezpieczenie grupowe cechują się dość niską ceną, ale nie są zindywidualizowane – i to właśnie może być główny czynnik przemawiający za wyborem innej opcji. Albo za skorzystaniem z dwóch, bo to również się nie wyklucza – w razie odpowiedniej poniesionej szkody, otrzymuje się pieniądze z obu takich polis.

Ubezpieczenie dziecka. Źródło: Pixabay.com.

Ubezpieczenie dziecka. Źródło: Pixabay.com.

Korzystając z ubezpieczenia warto znać jego warunki – ogólnikowo mówiąc, najwięcej znaczenia ma oczywiście to, ile pieniędzy za co dostaniemy w razie wypadku. Zawsze powinna być możliwość, by sprawdzić je także w przypadku polisy organizowanej przez szkołę. Do warunków ubezpieczenia wlicza się też lista wyłączeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Ma to znaczenie w wielu sytuacjach. Jeśli np. dziecko często uprawia aktywności grożące kontuzją, to zdecydowanie warto wiedzieć, czy umowa ubezpieczenia obejmuje tego typu przypadki, czy też są one wyłączone ze względu na większe ryzyko. Wiele dzieci ma przypadłości zdrowotne – to również powód, dla których indywidualnie wybrana polisa może być znacznie lepiej dopasowana.

Warto pamiętać, że czas trwania takiej umowy to zazwyczaj 12 miesięcy, i nie jest wcale tak, że ubezpieczenie NNW danego dziecka ogranicza się naturalnie do wydarzeń na terenie szkoły czy podczas dni szkolnych. Zazwyczaj polisy NNW nawet w rozszerzonej wersji obejmują tylko wyjątkowo znaczące, trwale ograniczające straty na zdrowiu. Tym bardziej warto zadbać o to, by w razie ubezpieczania się w ten sposób mieć pewność, że ewentualna wypłata będzie znaczącą pomocą.

Leave a reply