Jak ubezpieczać mieszkanie?

Ze statystyk prowadzonych w Polsce wynika, że chociaż teoretycznie zdajemy sobie dość dobrze sprawę z potencjalnych zagrożeń nie ubezpieczania naszego domu czy mieszkania, to w praktyce niestety zaledwie około 60% nieruchomości jest rzeczywiście ubezpieczonych. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z wysokich opłat za ubezpieczenie, ale też z naszej niefrasobliwości, która (niestety!) ma swoją cenę.

Ubezpieczenie nieruchomości jest wciąż mało popularne w Polsce (źródło grafiki: Pinterest)

Ubezpieczenie nieruchomości jest wciąż mało popularne w Polsce (źródło grafiki: Pinterest)

Podstawowym problemem jest tu mnogość ofert ubezpieczeniowych na rynku, w związku z czym trudno jest wybrać tę najlepszą dla siebie – trzeba bowiem pamiętać, że to nasze mieszkanie czy dom jest tu punktem wyjścia. W obecnych czasach zakres ochrony ubezpieczeniowej nieruchomości jest naprawdę szeroki, tak więc możemy na przykład ubezpieczyć nie tylko cenne rzeczy znajdujące się bezpośrednio w mieszkaniu, ale tez zawartość naszej piwnicy, stolarkę drzwiową i okienną, powłoki ścian czy inne stałe elementy wyposażenia naszego domu. Mało tego: można ubezpieczyć nawet ogrodzenie oraz bramę do naszej posesji pod warunkiem, że stanowią one jej część.

Często jednak spotkać się można z przekonaniem, że koszty ubezpieczenia są zbyt wysokie. Tu jednak warto mieć na uwadze, że możemy sterować swoją składką poprzez jej umiejętne dopasowanie do potrzeb i okoliczności: jeśli ubezpieczamy mieszkanie „od wszystkiego” (włącznie z erupcją wulkanu, promieniowaniem kosmicznym, promieniami laserowymi, maserowymi oraz eksplozją termonuklearną – to autentyczne możliwości dostępne w Polsce), to i składka ubezpieczenia będzie odzwierciedlać ten fakt. Najprościej i najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek (wulkan nam raczej w kraju nie wybuchnie) oraz ubezpieczyć mieszkanie od tego, co mu naprawdę potencjalnie może zagrozić (ubezpieczenie od powodzi jeśli mieszkamy na 10 piętrze bloku w południowej części kraju jest mimo wszystko co najmniej lekką przesadą).

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie wysokości składki jest zapewnienie jakiegoś poziomu ochrony we własnym zakresie – rolety antywłamaniowe czy sprawny alarm pozytywnie wpływają na nastawienie ubezpieczyciela i możliwość negocjacji wysokości opłat. Wieloletni staż u danego ubezpieczyciela także może nam dać dodatkowe upusty, podobnie jak na przykład opłacenie składki za dany rok z góry gotówką. Ubezpieczajmy więc mieszkania mądrze, a na pewno w sytuacji wystąpienia szkody będziemy czuć się bezpiecznie wiedząc, że zadbaliśmy o wszystko jak należy.

Leave a reply