Jak ubezpiecza się bazy danych?

Błyskawiczny rozwój technologiczny w ciągu ostatniego ćwierćwiecza to nie tylko rozliczne udogodnienia w naszym codziennym życiu, ale także coraz bardziej zaawansowane narzędzia, z których korzystają cyberprzestępcy, aby wejść w posiadanie poufnych informacji na temat klientów danej firmy czy banku. Zagrożenie jest jak najbardziej realne, a jak pokazują niedawne wydarzenia związane z Plus Bankiem, polskie firmy i osoby prywatne także mogą być łakomym kąskiem dla sprytnych hakerów.

ekran komputera z kodem źródłowym

Nawet najlepiej zabezpieczone serwery potrafią paść łupem hakerów (źródło grafiki: Pinterest)

Na szczęście nasze rezerwy finansowe przechowywane w bankach są objęte gwarancją BFG, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie jest instytucją posiadającą nielimitowane zasoby. Ponadto nawet jednodniowy przestój w działaniu dużej firmy, będący efektem ataku hakerskiego, zwykle przynosi bardzo konkretne straty – zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Dlatego właśnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych poszerza swą ofertę o ubezpieczenia mające na celu ochronę przed konsekwencjami działań cyberprzestępców.

Nie chodzi wyłącznie o wypłatę ewentualnych odszkodowań, ale o działania jak najbardziej realne – istnieją na przykład pakiety ubezpieczeniowe zapewniające pokrycie kosztów związanych z pracą specjalistów z dziedziny informatyki śledczej, kosztów odzyskania danych czy odbudowywania reputacji. To jednak nie wszystko: istnieją towarzystwa, które oferują także działania prewencyjne, jak choćby wdrażanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa albo stały monitoring potencjalnych prób ataku i innych podejrzanych działań (nie tylko w zakresie osób trzecich, ale również pracowników danej firmy lub banku).

Bazy danych, zwłaszcza te duże, już od pewnego czasu są celem wielu różnych cyberprzestępców, nigdy też nie możemy mieć pewności, że nasze dane są całkowicie bezpieczne. Dlatego warto korzystać z usług przede wszystkim tych banków i instytucji finansowych, co do których mamy pewność, że stosują odpowiednie zabezpieczenia i procedury bezpieczeństwa. I choć ryzyka nie da się wyeliminować całkowicie, bo przestępcy ciągle starają się być o krok przed specjalistami od zabezpieczeń, to można je naprawdę znacznie zminimalizować.

Leave a reply