Jak dopasować zakres ubezpieczenia NNW?

Nie od dziś wiadomo, że wcale nie trzeba prowadzić szczególnie aktywnego trybu życia czy uprawiać ekstremalnych sportów, by być narażonym na nieszczęśliwy wypadek – nawet zwykłe, domowe czynności mogą stać się przyczyną poważnych urazów głowy lub kończyn, nie wspominając już w ogóle o takich przykrych sprawach, jak kradzież bagażu podczas podróży zagranicznej czy spadnięcie z drabiny podczas mycia okien. Dlatego właśnie warto wykupić polisę NNW, jednak dobór jej konkretnego zakresu powinien być zawsze dobrze przemyślany.

osoba myjąca okno w domu

Nieszczęśliwy wypadek może się nam przytrafić nawet podczas tak prostej czynności, jak mycie okien… (źródło grafiki: Pinterest)

Powód jest bardzo prosty: nie ma sensu przepłacać w sytuacji, która tego nie wymaga (na przykład wykupując „w promocji” pakiet dla osób uprawiających sporty ekstremalne, gdy jedyną naszą aktywnością fizyczną jest spacer z domu do autobusu MPK), jak też nie ma potrzeby nadmiernie oszczędzać na tej polisie w przekonaniu, że w trakcie oddawania skoków spadochronowych nic złego się nam nie przydarzy, bo dotąd się nie przydarzyło.

Jedną z najważniejszych spraw przy wyborze ubezpieczenia NNW jest więc możliwość samodzielnego doboru poszczególnych jego komponentów, a także dokładna znajomość ewentualnych wyłączeń. Ogólną zasadą jest na przykład, że wspomniane już sporty ekstremalne są wyłączone z zakresu standardowej umowy NNW, ale za dopłatą można je włączyć w zakres ubezpieczenia. Podobnie może być z innymi aktywnościami.

Dobrze jest też zorientować się, który wariant ubezpieczenia zapewnia jakie opcje – w przypadku rekonwalescencji po wypadku ważne jest przecież, aby mieć z czego pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, leków czy pobytu w szpitalu.

Jeśli planujemy urlop (zwłaszcza zagraniczny), warto również wykupić dodatkowy pakiet zabezpieczający na wypadek kradzieży lub zaginięcia bagażu w podróży – samego bagażu to nam nie zwróci, rzecz jasna, ale wypłacone odszkodowanie może sprawić, że nie będzie trzeba przedwcześnie z urlopu wracać.

Leave a reply