Jak Czesi zmienili nazwę miasta na Alasce, czyli parę słów o Skodzie Kodiaq

Najnowszy SUV czeskiej produkcji już wzbudził wiele emocji, bo choć ma pojawić się w salonach już jesienią tego roku, to nadal nie do końca wiadomo, jak tak naprawdę ten samochód wygląda – pojawiły się oczywiście zdjęcia modelu Vision S i według oficjalnych informacji należy się spodziewać, że mniej więcej 80% wyglądu tego prototypu zostanie zachowane w Skodzie Kodiaq, to jednak pozostałe 20% zostawia pole dla wyobraźni. I to spore.

Prototypowy egzemplarz modelu Skoda Vision S, na którym oparty został design Skody Kodiaq

To właśnie na tym prototypie oparta została nowa Skoda Kodiaq (źródło obrazka: moto.onet.pl, autor zdjęcia: Michał Szymaczek)

Zasadniczy powód jest dość niecodzienny: Skoda Kodiaq ma w założeniu stanowić konkurencję dla produkowanych przez inne koncerny modeli klasy premium, co oznacza w praktyce, że relatywnie niedrogi Kodiaq (szacowana cena bazowej wersji wyposażeniowej ma wynosić około 24 tysiące euro) będzie mieć lepsze wyposażenie niż inne samochody z tego samego segmentu. Dla przykładu w standardzie ma być HUD oraz cyfrowa tablica rozdzielcza, ale największą rewolucją ma być fakt, że Skoda Kodiaq będzie dostępna również w wersji hybrydowej o łącznej mocy 211 KM i zasięgu 50 km na jednostce elektrycznej. Rzecz jasna będzie także dostępna dość szeroka paleta silników standardowych, ze sztandarowym dieslem o mocy 120 KM na czele. Najmocniejszy silnik ma być napędzany benzyną i będzie generował moc 280 KM. Co ciekawe, napęd na wszystkie koła będzie opcją, a nie standardem (sprawdź).

Największym jednak zaskoczeniem jest coś zupełnie innego. Coś, co chyba jeszcze nigdy się w historii motoryzacji nie zdarzyło – otóż miasto Kodiak na Alasce z dniem 6. maja 2016 oficjalnie zmieniło nazwę na… Kodiaq! Dzięki temu to niewielkie miasteczko (zamieszkiwane przez niecałe 14 tysięcy ludzi i 3,5 tysiąca niedźwiedzi – nota bene z gatunku kodiak (!)) będzie automatycznie kojarzone z najnowszym SUV-em Skody. Proste, genialne i skuteczne…

Leave a reply