Dziecięce foteliki rowerowe – aktywne spędzanie czasu z pociechą!

Dla wszystkich osób, które nie są w stanie wysiedzieć zbyt długo w zaciszu własnego domu, a zwłaszcza dla tych, którzy kochają jazdę na rowerze, narodziny potomstwa mogą wydawać się sporą rewolucją życiową. I taką na pewno są, co nie oznacza, że nie można tej rewolucji stawić czoła.

fotelik rowerowy Hamax

fotelik rowerowy Hamax (ceneo.pl)

Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie fotelika rowerowego dla dziecka. W ten sposób wg informacji producentów możemy przewozić już dzieci od 9 miesiąca. Dzieci na pewno powinny już stabilnie siedzieć o własnych siłach i utrzymywać ciężar głowy. Dla najmłodszych pasażerów przeznaczone są siedzonka montowane na kierownicy. Należy mieć na uwadze, że to rozwiązanie dosyć szybko będzie wymagało wymiany na fotelik montowany za rowerzystą nad tylnim kołem, więc na takim rozwiązaniu warto się skupić.

Fotel dziecięcy można zamontować zarówno do roweru posiadającego bagażnik (rowery miejskie oraz turystyczne – trekingowe), jak również do rowerów górskich, a także ulicznych / szosowych, jeśli średnica rury podsiodłowej mieści się w zakresie 28 – 40 mm. Liderem w dziedzinie fotelików tego typu jest norweska firma Hamax. Godny uwagi jest fotelik Hamax Siesta, którego wyróżniającą funkcją jest możliwość odchylania o kąt aż 20 stopni. Jest to bardzo istotne jeśli planujemy dalsze wycieczki i nasza pociecha zaliczy po drodze drzemkę. Można w ten sposób pokonać  dystanse rzędu 50 i więcej kilometrów.  Fotelik jest wyposażony w trzy punktowe pasy bezpieczeństwa, zapinane dwoma klamrami, które są zabezpieczone przed otwarciem przez dziecko. Ich zapinanie wymaga zatem przećwiczenia, jednak z każdym kolejnym razem staje się coraz łatwiejsze. Fotelik pozwala na regulację odległości od siodełka w płaszczyźnie poziomej. Do ram bez bagażnika producent przewiduje specjalne mocowanie, które można przykręcić do roweru w ciągu pięciu minut. Mocowanie jeździ przy rowerze na stałe, a fotelik ze stelażem bagażnikowym można zdjąć za jednym naciśnięciem przycisku. Stelaż jest skonstruowany tak aby zapewniał resorowanie fotelika. Możliwa jest więc jazda po umiarkowanych ścieżkach terenowych. Zaletą firmy Hamax jest łatwa dostępność akcesoriów i części zamiennych w wielu sklepach rowerowych. Można dokupić na przykład mocowanie do drugiego roweru, alternatywne stelaże do nietypowych, małych ram, wyściółkę pompowaną powietrzem o podwyższonym komforcie i wentylacji czy też pelerynę przeciw deszczową. Nowością w ofercie Hamax jest fotelik Caress, który dodatkowo posiada regulację wysokości oparcia.

Konkurencję dla Hamax stanowią między innymi takie firmy jak włoskie Bellelli czy holenderski Bobike. W ich ofercie również znajdziemy wiele ciekawych produktów. Na pewno warto wybrać fotelik renomowanego producenta, który zagwarantuje odpowiednią wytrzymałość konstrukcji, a zwłaszcza elementu mocującego fotelik do ramy.

 

Leave a reply