Do czego przydatne jest ubezpieczenie w podróży?

Może co prawda niektóre statystyki wykażą nam, że większość nieszczęśliwych wypadków ma miejsce czy to w domu, czy w drodze do pracy lub sklepu samochodem, ale nie zmieni to pewnie faktu, że podróże dla wielu osób będą zawsze wiązać się z pewnym niepokojem, wynikającym chociażby z faktu udania się w nieznane. Często nie najbardziej drastyczne zdarzenia dokuczają nam w podróży, ale pozornie „zwykłe” wyzwania, które są trudniejsze z racji na koszta, nieznajomość języka czy brak pewnych przywilejów związanych z obywatelstwem danego kraju. Gdy mamy problem „u siebie”, zazwyczaj wiemy dokładnie, dokąd i do kogo się udać, gdzie zadzwonić, i tak dalej. Poza domem – czy to daleko w Polsce, czy za granicą – może wcale tak nie być. Obawiamy się, czy nie zachorujemy na coś w związku z innym klimatem, czy nie będzie problemów z lotem, albo czy wśród mieszkańców nieznanej nam okolicy nie znajdzie się złodziej. Czasami te lęki mogą dotyczyć zdarzeń mniej prawdopodobnych, ale stres też ma swoją cenę – dlatego nawet w takich przypadkach ubezpieczenie w podróży (sprawdź) może okazać się wartościową inwestycją we własne samopoczucie i komfort. A to zwłaszcza ma znaczenie, gdy wyjeżdżamy na letni urlop i chcemy odpocząć. Co powinniśmy brać pod uwagę wybierając skład ubezpieczenia w podróży?

Ubezpieczenie w podróży. Źródło: Pixabay.com.

Ubezpieczenie w podróży. Źródło: Pixabay.com.

Z grubsza rzecz biorąc, można by wydzielić dwie sfery, które obejmuje typowe ubezpieczenie w podróży: jedna to zdrowie i bezpieczeństwo osobiste, a druga to koszty, związane głównie z możliwością anulowania lotu, wycieczki zakupionej przez biuro, czasem też hotelu. Konkretne ubezpieczenie może oczywiście odnosić się do ich obu, albo być bardziej ograniczone. Ubezpieczenie medyczne będzie uznane za wyjątkowo ważne przez osoby podróżujące do krajów spoza Unii Europejskiej, gdzie przepisy mogą w różnym stopniu obciążać kosztami nieubezpieczoną osobę w sprawie mniejszych i większych przypadłości. Innym obowiązkowym elementem w tym menu jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ci, którzy podróżują aktywnie, często wykupują polisę dotyczącą uprawiania sportu – oczywiście stosunek ceny do korzyści nie będzie taki sam podczas wyjazdu na plażę wypoczywać, jak gdy wybieramy się na rower, kajak, snowboard i bungee w górach. Ale i wielu miłośników sportów ekstremalnych zdaje sobie z tego sprawę i korzysta z ubezpieczenia bo wie, że wypadek może mieć miejsce. Popularne jest też ubezpieczenie od utraty bagażu.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie spraw organizacyjnych, najwięcej klientów obawia się anulowania całej wycieczki, co może zepsuć plany kompletnie, a zdarza się czasami z dnia na dzień podczas plajty biura podróży. Ale ubezpieczyć się też można od wycofania się z podróży z powodów osobistych, ale niemożliwych do przewidzenia – jak choćby choroba czy wypadek bliskiej osoby. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że z tych samych powodów możemy czasem być zmuszeni skrócić podróż i wybrać się do domu wcześniej – ta okoliczność będzie zapewne osobną opcją u ubezpieczyciela.

Leave a reply