Dlaczego nawigacja w smartfonie jest najlepsza?

O tym, jak dobrze telefony komórkowe sprawdzają się w roli nawigacji GPS wiedzą wszyscy ci, którzy kiedykolwiek spróbowali z tego rodzaju usług skorzystać. Nie ulega też wątpliwości, że w dzisiejszych realiach nawigacja jest przydatna nie tylko osobom, które nasz kraj znają raczej słabo i potrzebują wsparcia, by dotrzeć pod konkretny adres, ale także i ci kierowcy, którym bardziej od wskazówek dojazdu przydadzą się informacje o ewentualnych utrudnieniach na danej trasie.

smartfon z uruchomioną nawigacją gps

Tradycyjne nawigacje są obecnie wypierane przez smartfony z odpowiednim oprogramowaniem

Współczesne nawigacje w wersjach dla smartfonów (sprawdź) oferują bowiem takie funkcjonalności, których w standardowych nawigacjach raczej nie można znaleźć – poza wspomnianą już sytuacją na drodze możemy także mieć na przykład dostęp do informacji o komunikacji miejskiej, miejscach szczególnie niebezpiecznych, fotoradarach i punktach kontroli drogowej czy do wykazu POI (points of interest). Oprócz powyższych praktycznie każda wypuszczona na smartfon nawigacja ma także coś, czego w tradycyjnych nawigacjach przeważnie nie znajdziemy z racji ograniczeń sprzętowych, czyli automatyczną aktualizację map. Dzięki temu mapy na smartfonach są o wiele dokładniejsze i nieporównanie bardziej aktualne, a w realiach dość szybko rozbudowującej się sieci drogowej w Polsce są to informacje wprost bezcenne.

Kolejną przewagą nawigacji smartfonowych jest to, że z reguły nie musimy dokupować dodatkowych pakietów danych, aby nawigacja działała – operatorzy sieci komórkowych najczęściej nie pobierają opłat za dane nawigacji GPS, a poza tym w znakomitej większości przypadków mamy całkiem niemały pakiet transferu danych w ramach posiadanego pakietu usług od danego dostawcy.

Czy jest zatem jakikolwiek sens w kupowaniu dedykowanej nawigacji? W naszym odczuciu raczej nie, bo nawet ceny tanich nawigacji oscylują wokół kilkuset złotych, a za taką kwotę można już bezproblemowo kupić średniej klasy używany smartfon wyposażony w odbiornik GPS, który z powodzeniem będzie działać jako nawigacja. To zresztą scenariusz nieco na wyrost, bo przecież w dzisiejszych czasach praktycznie każdy kierowca ma swój własny smartfon, na którym można zainstalować odpowiednią aplikację i w ten sposób zaoszczędzić spor pieniędzy oraz stresu. Szerokiej drogi!

Leave a reply