Czy warto wykupować dobrowolne AC?

Dane statystyczne z ostatnich kilku lat pokazują bardzo wyraźną tendencję wśród polskich kierowców do niewykupowania ubezpieczeń innych niż te, które są absolutnie konieczne (czyli wymagane przez prawo). Znakomita większość posiadaczy pojazdów twierdzi, że ubezpieczenia dobrowolne są zdecydowanie zbyt drogie i praktycznie nieprzydatne przeciętnemu kierowcy. Takie przekonanie jednak, choć dosyć powszechne, jest z gruntu błędne, ponieważ jest wiele sytuacji, gdy wykupiony pakiet AC byłby bardzo pomocny – gdybyśmy tylko go mieli, rzecz jasna.

W takiej sytuacji polisa AC jest idealnym rozwiązaniem (źródło grafiki: Pinterest)

W takiej sytuacji polisa AC jest idealnym rozwiązaniem (źródło grafiki: Pinterest)

Niewykupowanie AC to w zasadzie niepisana tradycja pośród osób kupujących auto z drugiej ręki, choć mało który kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że mógłby sobie ułatwić życie wykupując np. pakiet AC zapewniający naprawy w nieautoryzowanych warsztatach (ewentualnie partnerskich warsztatach danego ubezpieczyciela) przy pomocy zamienników – podstawową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że na wymienione części przyznawana jest dwuletnia gwarancja, czego nie da się powiedzieć o naprawach dokonywanych „u znajomego mechanika”.

Kolejna istotna sprawa to ochrona na wypadek kradzieży naszego samochodu lub jego zniszczenia wskutek szkody całkowitej (chodzi o uszkodzenia przekraczające 70% wartości danego auta) – tu możliwe jest wykupienie pakietu AC, dzięki któremu uzyskamy pełną ochronę w przypadku którejś z powyższych sytuacji oraz będziemy mieli zapewnioną wypłatę gotówki na wypadek szkody częściowej. Jest to opcja bardzo wygodna, a przy tym naprawdę niedroga, ponieważ nie funkcjonuje na zasadach pełnego pakietu casco.

Widać więc wyraźnie, że polscy kierowcy starając się zaoszczędzić, tak naprawdę narażają się na ponoszenie dodatkowych kosztów (nierzadko bardzo wysokich), nie mając przy tym praktycznie żadnej gwarancji ani na usługę, ani na zastosowane podzespoły. W tym kontekście dobrowolna polisa AC jest zdecydowanie rozwiązaniem korzystnym i godnym uwagi.

Leave a reply