Czy warto ubezpieczyć nowe sprzęty elektroniczne?

Pytanie postawione w tytule tylko z pozoru ma jedną i zdawałoby się oczywistą odpowiedź, doświadczenie pokazuje bowiem, że Polacy bardzo często kwestię ubezpieczania siebie oraz swego dobytku traktują dosyć niefrasobliwie. I dopóki nic złego się nie wydarzy, taka postawa nie ma konsekwencji, jednak warto pamiętać, że zakładanie, iż nam akurat się na pewno nic nie przytrafi, jest nienajlepszym pomysłem – zwłaszcza, że konsekwencje mogą być dotkliwe.

smartfon Sony Xperia Play

Sprzęt elektroniczny warto ubezpieczyć, zwłaszcza jeśli jest to sprzęt dobrej marki (źródło grafiki: Pinterest)

Dziś akurat skupimy się na tych mniej bolesnych i łatwiejszych do zniwelowania efektach niefrasobliwości, czyli stratach wyłącznie w wymiarze finansowym. Co ciekawe, zwykle nie widzimy problemu w tym, że musimy regularnie opłacać składkę ubezpieczeniową za nieruchomość, jednak zapominamy przy tej okazji, że tylko niektóre takie polisy i tylko w dość ograniczonym zakresie chronią nas przed skutkami na przykład kradzieży. Jeśli w domu posiadamy sporą liczbę przedmiotów wartościowych, jak na przykład wysokiej klasy sprzęt audio-wideo, laptop, konsolę do gier czy najnowszy model telefonu komórkowego znanej firmy, to warto te wszystkie sprzęty dodatkowo ubezpieczyć od kradzieży i zniszczenia w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych (np. zalanie przez sąsiada czy pęknięcie rury podczas naszej nieobecności).

Tu oczywiście do głosu dochodzi nasza polska skłonność do oszczędności, jednak warto sobie zwyczajnie skalkulować koszty wykupienia wspomnianej polisy oraz koszty ewentualnych napraw czy kupna nowych sprzętów podobnej lub tej samej klasy, a okaże się, że takie „oszczędzanie” może nas słono kosztować. Ponadto warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie sprawę zawartości dysków twardych czy innych nośników pamięci, które możemy utracić – sam sprzęt odkupimy dość łatwo (o ile będzie dostępny w sprzedaży i o ile będzie nas na niego stać, rzecz jasna), ale danych, nierzadko poufnych albo dla nas ważnych czy to ze względów sentymentalnych, czy to dlatego, że są nam niezbędne do pracy, w znakomitej większości przypadków nie uda się odzyskać.

Tak więc każdorazowo kupując jakiś nowy sprzęt elektroniczny czy inny wartościowy przedmiot do naszego domu lub mieszkania, zastanówmy się, czy nie warto go ubezpieczyć. Tak na wszelki wypadek.

Leave a reply