Czy opłaca się kupować auto poleasingowe?

Samochody mające za sobą leasing są często przedstawiane jako niedroga alternatywa, dając okazję do zakupu określonego modelu i rocznika w wyjątkowej cenie. Oczywiście, nie trzeba wiele wyobraźni, by założyć, że cena jest niższa nie bez powodu – prawa rynku tak działają. Częsta opinia jest taka, że auto poleasingowe będzie też mocno „przechodzone” – z wyjątkowo wysokim jak na swój wiek przebiegiem i co za tym idzie w nie najlepszym stanie. Intensywna eksploatacja wydaje się iść w parze z faktem, że samochodu nie ma się na własność, ale używa firmowo. Może być ogólnie zaniedbany. Auta od sprzedawców prywatnych zazwyczaj przechodzą krótszą drogę i są bardziej zadbane od pierwszego dnia, ale że gros nowych samochodów w Polsce kupują firmy, to i bywają roczniki, w których liczba oferowanych aut poleasingowych jest spora. Czy sceptycyzm wobec samochodów poleasingowych jest uzasadniony? Można by odpowiedzieć wymijająco: często tak… ale czasem nie. Takie oferty mają swoje zalety, a w konkretnych przypadkach mogą okazać się całkiem opłacalne.

Aukcja to częsty sposób sprzedaży aut poleasingowych. Źródło: Pixabay.com.

Aukcja to częsty sposób sprzedaży aut poleasingowych. Źródło: Pixabay.com.

Auta mogą trafić na sprzedaż po leasingu w kilku okolicznościach. Leasingobiorca może go wystawić samemu od razu po wykupieniu. Jak w przypadku każdej indywidualnej oferty, warto wyjątkowo uważnie sprawdzić referencje pojazdu, jego historię, wiarygodność podawanych informacji itp. Sprzedawcy często zajmują się większymi liczbami sztuk, które są zwracane przez firmy po leasingu bez wykupienia – oficjalny obrót z obu stron oznacza tutaj zazwyczaj łatwiejsze do zweryfikowania oferty. Ponadto, o czym warto pamiętać, takie auta można często wziąć w leasing. Za wyjątkową okazję uważa się samochody, które zostały odebrane leasingobiorcy niepłacącemu rat – z windykacji. To również zakup z oficjalnego kanału, a więc rzetelna wiedza o stanie prawnym i technicznym pojazdu oraz możliwość leasingu. Do tego dochodzi fakt, że zazwyczaj są wystawiane na aukcje i w określonym przypadku można natrafić na wyjątkowo atrakcyjną cenowo ofertę.

Poleasingowe auto sprzedawane indywidualnie może być wyjątkowo tanie, ale jeśli nie mamy ochoty sprawdzać każdej oferty dokładnie, to może być nadal bardziej opłacalne skorzystać z firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Firmy leasingowe zazwyczaj prowadzą sprzedaż w dość uregulowany sposób, wystawiając regularnie dokładnie opisane samochody na aukcje.

Leave a reply