Co warto wiedzieć o autocasco?

Posiadanie wykupionej polisy AC jest bez dwóch zdań korzystne – przekonali się o tym zwłaszcza ci kierowcy, którzy uczestniczyli w kolizji jako jej sprawcy. Koszty poniesione w wyniku takiego zdarzenia drogowego wielokrotnie przekraczają stawkę za AC, mimo to jednak zaledwie co czwarty kierowca w Polsce wykupuje ten rodzaj ubezpieczenia.

Jedną z ważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt nieświadomości kierowców co do realnego zakresu ochrony zapewnianej przez polisę autocasco, dlatego poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o mniej znanych zaletach AC.

Po pierwsze warto mieć na uwadze, że wykupione w Polsce AC działa także poza naszym krajem, dzięki czemu posiadając zarówno OC, jak i autocasco, dysponujemy pełną ochroną ubezpieczeniową, jeśli będziemy uczestnikami kolizji – niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą, czy nie. Mało który kierowca zdaje sobie natomiast sprawę z tego, że jeśli przebywając za granicą zostaniemy poszkodowani w wypadku spowodowanym z winy innego uczestnika ruchu drogowego, możemy zlikwidować taką szkodę z własnego AC, zamiast czekać na reakcję ze strony ubezpieczyciela sprawcy. Jedyny warunek to wykupienie AC obejmującego pobyt za granicą Polski.

Kolejna kwestia to możliwość zgłoszenia szkód nie spowodowanych w ruchu drogowym, ale na przykład na parkingu, na postoju lub w wyniku ataku żywiołów czy aktów wandalizmu. Bez AC takie szkody trzeba byłoby pokrywać z własnej kieszeni. Mało tego: oprócz samego pojazdu możemy w ramach autocasco ubezpieczyć jego wyposażenie. Aby skorzystać z tej możliwości, należy podczas podpisywania umowy wyszczególnić elementy wyposażenia, które chcemy objąć ochroną. Warto zauważyć, że do tej grupy możemy włączyć standardowe wyposażenie, jak również wszystkie nietypowe bądź przygotowywane na zamówienie akcesoria w rodzaju skórzanej tapicerki, komputera pokładowego czy systemu audio.

Z uwagi na to, że spory odsetek samochodów poruszających się po polskich drogach stanowią auta klasy średniej – bardzo dobrym przykładem jest np. Volvo S60 – model popularny i często spotykany (sprawdź). Warto rozważyć wykupienie dodatkowej polisy AC. Może się ona okazać przydatna w chili, gdy konieczne będzie wykonanie naprawy naszego auta: w przypadku klasy średniej koszty bywają wysokie, a jeśli przerzucimy odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela, nie będziemy musieli się martwić o to, że jakaś drobna stłuczka czy zarysowanie lakieru na drzwiach przez wandala narazi nas na niepotrzebne koszty.

Leave a reply