Co warto wiedzieć o assistance?

Usługi typu assistance dla kierowców stają się w naszym kraju coraz popularniejsze i dość często się zdarza, że dostajemy jakiś pakiet tego rodzaju „przy okazji” zawierania zupełnie innej umowy (choćby umów kredytowych). Na pierwszy rzut oka taki pakiet jest bardzo atrakcyjny, zdarza się jednak, że kiedy przychodzi do próby skorzystania z niego, okazuje się, że tak naprawdę nie mamy takiej możliwości ze względu na rozmaite obostrzenia czy zapisy w umowie, na które nie zwróciliśmy należytej uwagi. Na co więc powinniśmy uważać szczególnie przy usługach assistance?

Pomoc w przypadku awarii auta jest nieodzowna (źródło grafiki: Pinterest)

Pomoc w przypadku awarii auta jest nieodzowna (źródło grafiki: Pinterest)

Pierwszą i absolutnie najważniejszą zasadą jest czytanie całej umowy od przysłowiowej deski do deski – bardzo często istotne informacje są podane jako przypis lub drobnym drukiem, przez co łatwo je przeoczyć. Przykładowo: jedną z najczęstszych usterek przytrafiających się kierowcom podczas jazdy samochodem jest przebicie opony. Samodzielna wymiana koła nie zawsze wchodzi w rachubę (szczególnie w przypadku kół przykręcanych specjalnymi narzędziami w warsztatach), jednak warto pamiętać, że rzadko kiedy usługi assistance obejmują pomoc w przypadku konieczności wymiany opony.

Równie irytujący i nieprzyjemny może być rozładowany akumulator – ale i w tym przypadku warto sprawdzić, czy umowa assistance obejmuje pomoc w takim przypadku, ponieważ (podobnie jak w wypadku przebitej opony) jest to usterka zwykle znajdująca się poza zakresem ochrony znakomitej większości ubezpieczycieli.

Wlanie do baku paliwa nie przeznaczonego dla danego typu silnika może się przydarzyć nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy i zawsze konsekwencją jest kompletne unieruchomienie auta. Także i tutaj rzadko który ubezpieczyciel oferuje usługi assistance, tak więc warto się pilnować podczas tankowania paliwa oraz szukać takich pakietów assistance, w których jest zapewniona pomoc w tego rodzaju sytuacji – większość ubezpieczycieli jednak wyłącza ten rodzaj awarii z zakresu ochrony.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku kradzieży samochodu: w zasadzie każdy ubezpieczyciel oferuje w ramach pakietu assistance jakąś pomoc – od auta zastępczego do miejsca w hotelu na czas załatwiania niezbędnych formalności. Warto się jednak każdorazowo upewnić co do zakresu pomocy oferowanej nam w takiej sytuacji.

Na koniec zaś kwestia najbardziej chyba drażliwa, czyli wszelkiego rodzaju awarie – niestety, wiele pakietów assistance nie obejmuje awarii i to niezależnie od ich rodzaju. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że w przypadku droższych pakietów awarie zwykle się już w zakresie ochrony znajdują, jednak trzeba za ten luksus zapłacić nieco więcej (bo w umowach assistance „przy okazji” kredytu takich gwarancji niemal na pewno nie będzie). Na koniec podkreślmy raz jeszcze, że najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z umową zanim ją podpiszemy: zwykle oszczędza to wielu nerwów i kłopotów w przyszłości.

Leave a reply