Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu na wypadek rezygnacji z wyjazdu?

Znakomita większość osób planuje sobie wakacje w danym roku ze sporym wyprzedzeniem i nic w tym dziwnego – w końcu przysługuje nam jedynie określona liczba dni urlopowych i chcemy je wykorzystać możliwie najefektywniej. Czasem jednak zdarzyć się może, że jakaś niezaplanowana, niespodziewana okoliczność w rodzaju choroby lub złamania nogi sprawi, że będziemy musieli zrezygnować z wyjazdu na wakacje. Pół biedy, jeśli wszystko planowaliśmy samodzielnie (co zdarza się bardzo rzadko), ale w przypadku wykupionej w biurze podróży wycieczki czy opłaconego z góry turnusu sprawa wygląda zgoła inaczej. Na szczęście istnieje sposób, by się zabezpieczyć na taką ewentualność – rozwiązaniem jest ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wyjazdu.

Warto skorzystać z ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wyjazdu, aby zaoszczędzić wydane pieniądze 9źródło grafiki: Pinterest)

Warto skorzystać z ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wyjazdu, aby zaoszczędzić wydane pieniądze 9źródło grafiki: Pinterest)

Zasadniczo w ubezpieczeniu tego rodzaju chodzi o to, by nie stracić pieniędzy zapłaconych za wakacyjny wyjazd – zwłaszcza, że praktycznie każde biuro podróży wymaga uiszczenia całości opłaty przed terminem wycieczki. Jeśli natomiast chodzi o zwrot środków, bez wspomnianego ubezpieczenia jest bardzo nikła szansa na to, że uda się odzyskać choćby część zainwestowanej kwoty.

Obecnie już kilku ubezpieczycieli oferuje tego rodzaju świadczenia i warto dokładnie zapoznać się z dostępną ofertą, by wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada. Niezależnie jednak od wyboru firmy wypłata ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z wyjazdu powinna nastąpić w przypadku nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem jest niemożność odbycia podróży (musi być poświadczony przez lekarza), zgonu bliskiej osoby, gdy zostaniemy okradnięci lub napadnięci i będziemy musieli zostać w kraju ze względu na postępowanie w tej sprawie oraz gdy na skutek kradzieży utracimy dokumenty niezbędne do wyjazdu.

Można znaleźć także oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które biorą pod uwagę jeszcze inne sytuacje losowe, jak na przykład choroba dziecka, komplikacje w przebiegu ciąży czy utrata pracy na skutek wypowiedzenia przez pracodawcę. Podpisywana umowa zawiera również pewne restrykcje – jednym z ważniejszych warunków jest bycie trzeźwym w chwili wypadku, a kolejnym zakupienie polisy na wypadek rezygnacji odpowiednio wcześnie (zwykle w terminie kilku dni od zakupu wycieczki).

Leave a reply