Co kierowcy powinni wiedzieć na temat OC?

O tym, że posiadać OC musi każdy kierowca, wiemy doskonale. Przeważnie też zdajemy sobie dość jasno sprawę z tego, że zakres tej obowiązkowej polisy obejmuje wypłatę przez ubezpieczyciela odszkodowań związanych z uiszczeniem należności za szkody spowodowane przez osobę ubezpieczoną. Tu jednak zazwyczaj nasza wiedza na temat OC się kończy, choć zdecydowanie nie jest to kompletny obraz sytuacji – warto dowiedzieć się o kilku istotnych, choć zwykle niepamiętanych przez kierowców sprawach.

Świadomość tego, jak dokładnie działa nasze OC, przyda się każdemu kierowcy (źródło grafiki: Pinterest)

Świadomość tego, jak dokładnie działa nasze OC, przyda się każdemu kierowcy (źródło grafiki: Pinterest)

Wbrew temu, co uważają niektórzy, OC nie obejmuje wszystkich możliwych kategorii szkód i o tym należy bezwzględnie pamiętać – wyłączenia dotyczą przede wszystkim szkody związane z zanieczyszczeniem lub skażeniem środowiska, jak również utrata gotówki, papierów wartościowych (w zasadzie wyłączone są wszystkie dokumenty), kolekcji numizmatycznych, zbiorów filatelistycznych, biżuterii i temu podobnych przedmiotów przedstawiających określoną wartość. Dokładny zakres wyłączeń jest zawsze uwzględniony w umowie, warto się więc z nią zapoznać, by uniknąć rozczarowań czy nerwów.

Kolejna ważna sprawa to kwestia samej wysokości opłacanej składki – wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo potrafią się od siebie różnic opłaty w poszczególnych towarzystwach czy firmach ubezpieczeniowych, co jest o tyle zaskakujące, że przecież zakres ochrony jest w sumie ten sam niezależnie od tego, u kogo kupimy pakiet OC. Wyjaśnienie jest dość proste, choć może nie całkiem oczywiste: różni ubezpieczyciele za istotne czynniki przy wyliczaniu wysokości składki uznają odmienne czynniki (jak np. wiek kierowcy, wiek auta, przebieg, marka, moc silnika, i tak dalej), co skutkuje różnicami w cenie OC. Tak naprawdę więc zawsze dobrze jest sprawdzić oferty w danym mieście i wybrać najbardziej dla nas opłacalną.

Dla wielu kierowców istotny jest także fakt, że ubezpieczyciel całkowicie odżegnuje się od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez daną osobę pod wpływem alkoholu albo jakichś środków odurzających. Znaczy to mniej więcej tyle, że jeśli spowodujemy wypadek będąc na „podwójnym gazie”, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania poszkodowanym, ale później natychmiast zażąda od nas zwrotu tych wydatków – a trzeba pamiętać, że kwoty bywają w takich sytuacjach niebagatelne. Warto więc poważnie przemyśleć, czy zasiadanie za kierownicą po spożyciu alkoholu jest opłacalne, warto także dokładnie czytać podpisywane przez siebie umowy ubezpieczeniowe.

Leave a reply