Bezpieczeństwo jazdy samochodem w rękach technologii

Bezpieczne auto rodzinne

źródło: pl.Pinterest.com

Za kilka lat nikt nie będzie miał wymówki mającej zniechęcić do zakupu nowoczesnego technologicznie samochodu. Postęp związany z elektroniką w autach osobowych każdego roku jest coraz większy i co istotne tańszy od strony zakupu. Nowe technologie udowadniają także, że są faktycznie przydatne na drodze. A zmiany technologiczne mające ograniczyć spalanie czy emisję dwutlenku węgla do atmosfery nie szkodząc wydajności i mocy silnika jak niegdyś uważano.

 

Technika w służbie oszczędności i bezpieczeństwa

 

Na początku trochę o innym rodzaju bezpieczeństwa. Wiąże się z budżetem rodziny, który nie lubi nie spodziewancyh wydatków takich jak naprawy auta w razie awarii. Oczywiście ważne jest także niskie spalanie gdyż to generuje regularne wydatki pieniężne jakie musimy ponieść. Tym samym idealny nowoczesny samochód powinien zaspokajać potrzeby kierowcy takie jak bezawaryjność silnika oraz układu napędowego, niskie spalanie i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ta ostatnia wiąże się z bezpieczeństwem i zdrowiem nas wszystkich. Chociaż trzeba przyznać, że dotyczy tylko starych aut produkowanych ponad 20 lat temu. Niskie spalanie łagodniej potraktuje nasz portfel na stacji benzynowej. Teraz przejdźmy do silnika, który w dzisiejszych czasach zaskakuje duża mocą i niewielką pojemnością w autach osobowych. Wyprzedzanie na autostradach czy drogach szybkiego ruchu to nie problem. Dopiero w trasie poza miastem przekonujemy się jak ważny jest wysoki moment obrotowy i moc pod maską. Teraz kilka słów na temat bezpieczeństwa biernego. Chodzi o nadwozie całego pojazdu, które w nowych Skodach wykonane jest ze specjalnych stopów metali. Testy zderzeniowe to jedne z najważniejszych w całej gamie prób jakie przechodza nowe auta jeszcze nie dopuszczone do ruchu. Poduszki powietrze w nowych modelach czeskiego producenta zaskakują przede wszystkim ilościom. Jest ich aż sześć wraz z tak zwanymi kurtynami powietrznymi. Nie zabrakło także pasów trzypunktowych uznawanych obecnie za najbezpieczniejsze w osobówkach.

 

Smart systemy, czyli samochód w smartfonie

 

Coraz więcej urządzeń nosi nazwę „smart”. Także technologie motoryzacyjne korzystają z tych rozwiązań dając kierowcy więcej możliwości personalizacji i analityki pojazdu. Przykładem może być smartgate Skoda dla rodziny ( sprawdź ) . Jeżeli posiadacie telefon lub tablet z androidem możecie ściągnąć aplikację, która pozwoli wam dokładnie określić parametry auta takie jak napięcie akumulatora, zużycie paliwa czy nawet pełne informacje serwisowe. Dotychczas takie informacje uzyskiwał jedynie serwis podłączając się do komputera w waszym samochodzie. Teraz możecie sprawdzić to sami. Drugim systemem jest smartlink. To połączenie systemów multimedialnych auta z urządzeniem mobilnym. Dzięki niemu będziemy mogli sterować naszymi aplikacjami z telefonu na wyświetlaczu LCD samochodu. W autach osobowych mamy średnio 8 calowe wyświetlacze, czyli niemal dwa razy większe niż obecne typowe smartfony.

 

Wsparcie na drodze i podczas parkowania

 

Instalowanie kamer i czujników parkowania zaczyna być standardem w autach osobowych. Nawet rodzinne kombi posiadają przynajmniej kamerę cofania. Asystent parkowania, czyli program, który w nowoczesnej wersji sam porusza kierownicą i dostosowuje gaz do idealnego parkowania w trudno dostępnych miejscach, pojawia się nie tylko w limuzynach. Obecne generacje Skody zaczynają z niego korzystać będąc jednym z reprezentantów rozwoju współczesnej motoryzacji. Bezpieczną jazdę gwarantuje między innymi system wspierający pokonywanie ostrych zakrętów zwany XDS+. Przed kolizjami ma nas uchronić Multi-Collision Brake stosowany także w autach naszych zachodnich sąsiadów. O asystencie odległości pewnie każdy już słyszał. Front Assistant ocenia odległość naszego auta od pojazdu przed nami i w razie braku reakcji na alarm, zaczyna hamowanie by nie doprowadzić do zderzenia. Każdy z tych systemów zadomowił się w nowoczesnej motoryzacji i jest dostępny w autach Skody.

 

Leave a reply